Tere! Põletushaav 28.03.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Kolmapäeval kallasin kogemata enda jalale kuuma vee ja tekkisid kaks haava (fotol) Üks 2,5 cm ja teine 4 cm. Koheselt panin peale BurnJel hüdrogeeli ja nii terve päeva, järgmisel päeval samuti. Loputasin kergelt jaheda veega, kuivatasin õrnalt (steriilselt) jala ja uuesti panin hüdrogeeli. Paraku eriolukorras ma liikuma ei saa, kuna olen koos mehega riskigrupis (bronhiaal-astma). Eile võtsin ühendust perearstiga, kuid päris konkreetselt juhendeid ei saanud (asendusarst). Tema algne soovitus oli jaheda veega loputada ja kinni siduda. Eile õhtul sain ma Dermaplast Effect hüdrogeeliga põletushaavaplaastrid. Perearst nende kohta midagi öelda ei osanud. Panin täna ikkagi need plaastrid haavale peale. Kirjas on, et võib hoida kuni 4 päeva. Kas olen ikka kõik õigesti teinud? Kas see on ikka normaalne, et haavad on märjad? Kodus on mul Braunovidon salvi veel pisut ja tavalised haavaplaastrid, nii nagu ka enne kirjutasin, siis on ka BurnJel hüdrogeeli.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Olete teinud kõik õigesti. Põletuse esmaabi on lasta voolata põletusele külma vett, 30-45 min. Seejärel teepuuõli mähis ehk siis BurnJel side. Sellega võib jätkata, kattes põletuse pinna paksema geelikihiga ja sellele omakorda asetada steriilne parafiin või silikoonvõrk, nt Jelonet või Mepitel. Haavale võib asetada ka steriilse isotoonilise geeli kihi, nt Prontosan geel. Umbes sama efekti annab koku ka Teie kasutatud Dermaplast. Sidet vahetatakse vastavalt märgumisele, esimestel päevadel isegi mitu korda päevas, siis harvem. Haava loputada voolava jaheda veega, etevaatlikult pühkides uhtuda ära ka põlenud marrasnaha osised ja kuivanud sekreet. Seda tuleb teha, seda nimetatakse biofilmiks, mis meeldib väga pisikutele. Siit oht põletiku ja rohke eritise tekkeks. Ja valu leevendatakse sobiva valuvaigistiga, kasvõi paracetamol 1 g 3-4 x päevas. Aega läheb, vaeva on vaja näha, kuid 1-2 nädalaga paranevad enamus põletusi. Veidi hindaksin ka teetanuse riski. Kui see on kõrgem, nt põletushaava teke õues, saastumine mullaga, siis peaks täpsustama viimast teetanuse süsti. Kui see on tehtud üle 10 a eest, siispeab seda kordama. Pidage nõu oma perearstiga.
Kui huvi, siis võiks vaadata sellel teemal õppefilmi perearstidele: https://www.youtube.com/watch?v=K1SKJqKQrGs.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Vana põletusarm

Jala peal oli lapsest saati õnnetuse tagajärjel põletushaav. Lapsena sain ka mingit ravi, aga ei tea täpselt, mis ravi. Siiani oli arm ühtlaselt valge, aga viimasel ajal on hakanud muutuma. Kas põletusarm ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Peaks teadma, millest põletus, siis saaks midagi täpsemalt ütelda. Soovitan nõu pidada oma perearsti ja Taastava kirurgia kliiniku kolleegidega.

Head tervist soovides,
Madis ...

Loe edasi

Puugi hammustus

Tere!
Leidsin 01.09.2020 kõhu alt puugi (täpselt kõhu voldi all). Puuk sai eemaldatud ja 2 kuud ilusti jälgitud. Kõik tundus korras ja borrelioosi ja entsefaliidi proovid olid korras.
Nüüd, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kas see koht on kokkupuutes nt nikeldatud püksipandlaga ? Kui jah, siis see on omane kontaktdermatiidile allergiast nikli jm suhtes.
Perearst peaks seda laiku vaatama. Võib olla ka ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: