Refluks-haigus minu emal (80.a.) 28.06.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Selline küsimus_ minu emal on refluks-haigus- ema 80-nene.
Ajab köhatama ja osade toiduainete puhul on kehvem. Vahepeal ei võtnud refluksi rohtu, nüüd jälle võtab. Probleem selles, et teda saadeti perearsti saatekirjaga gastroenteroloogi juurde Pärnus. Kuna ta soovis vahetada arsti aeg, käis PH-s registratuuris küsimas- sealt öeldi talle et ta ei pea üldse minema gatroenteroloogi juurde vaid hoopis sisehaiguste arsti juurde-kelle juurde on võimalik saada esimese ajana kuskil novembris (kuna Pärnus olevat ainult 1 sisehaiguste arst). Küsin, kas tõesti ei pea minema gastroenetroloogi juurde ja miks ja siis sel juhul, miks perearst talle selle saatekirja üldse andis, kui ta peaks minema hoopis sisehaiguste arstile? ma ei saa nagu aru. Vereproovid on emal korras, alles tegi analüüsid. Võtab ainult amlodipini hommikul 1 tbl. 5 mg. Oskate öelda, mida teha? kas otsime tasulist arsti Tallinna või Tartusse-kuna Pärnus ei ole võimalik arsti juurde saada?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kõige mõistlikum on küsida oma perearstilt, mida ta ootab sellelt konsultatsioonilt. Teinekord kipub olema nii, et meie meditsiinikorralduses on perearstil lihtsam-mugavam-parem patsient kuhugi konsultatsioonile saata. Et seal siis vaadatakse ja uuritakse. Kas seda tõesti vaja on, ei saa mina ütelda. Kas on ehk tekkinud mõni ohumärk- kaalulangus, vaevuste ägenemine ravist hoolimata jm. Isiklikult vaataksin patsiendi hoolega läbi, kuulaks vaevuste kirjeldust, otsiks ohumärke. Ja siis mõni uuring muude tõbede välistamiseks: ultraheliuuring kõhust, radiogramm rindkerest, Helicobacter pyloriantikehad ja peitveri väljaheitest. Kui väga vaja, siis ka mao-söögitoru uuring ehk "mõõk". Seda kõike saab perearst oma saatekirjaga teha, andes saatekirja otse uuringuks. Kõik vajaliku saab tehtud 1-2 nädalaga. Kui midagi selgub, siis saab edasi liikuda vastavalt uuringul leitule. Ausalt öelda, pole eriti vahet, kas gastroenteroloog, sisearst või perearst- keegi ei oska haigele otsa vaadates öelda, mis tõbi tal on või ei ole. Olen Pärnuga päris hästi kursis- seal on ikka mitu sisearsti, kes esinevad kord kardioloogi, endokrinoloogi vm loogina. Tartust tulnud gastroenteroloog on väga suure koormusega ja ooteajad tõesti pikad. Pärnus pikka aega gastroenteroloogina töötanud, kuid sisearsti erialaga arst hetkel vastu ei võta. Ärge muretsege, olukord läheb veelgi hullemaks.
Aga praegu- hea koostöö oma perearstiga, saatekirjad uuringuteks, vajadusel e konsultatsioon Tallinna ja Tartu parimate erialaspetsialistidega ja paari nädalaga on asjad märksa selgemad.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi