Lööve punetus alaseljal 04.03.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Käisin 20.02.19 või 21.02.19 solaariumis, kus seisad püsti ja pinnaga vastu ei puutu. Nagu pildilt on näha algas punetus laiguliselt ja ägenes suhteliselt ruttu. Tulid pisikesed punnid punased laigus ja lõpuks oli terve selg punane. On ka lööve taoline punetus, mitte ühtlaselt põlenud nah. Kipitust, valu, mis eelnevalt päikese põletuse kogemusele vastav mul ei ole. On väga suur sügelus, mis ei ole siiani kadunud. 26.02.19 käisin ka perearstil. Tema arvas, et 1 astme põletus ja sain raviks "Burnshield Hydrogel". Mis mind murelikuks teeb, et päevitasin ujumispükstes, ehk selja peal on ka täpne rant alt püksiserva näha. Aga, miks küsin nõu on see, et põletus pole eelnevalt kunagi sügelenud nädalaid. Kui nn vajutad ka näpuga punetavale kohale, jääb "valge näpu jälg" korraks nagu põletusele oleks kohane. Murelikuks teeb mind, et sügelus ja sümptomid pole kadunud ja meenutab ka löövet, mitte ainult põletust. Hetkel ei taha punetus ja sügelus ka kuidagi ära kaduda. Kas see on normaalne või peaksin muret tundma ka sellega seotult mingile nahahaiguse tekkele? Mis teie arvate?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Kirjelduse järgi arvan, et tegu võib olla fotodermatiidiga. Löövet põhjustab ere päikesekiirgus. Eestis esineb seda haigust ligikaudu 10 protsendil inimestest. Sümptomite leevendamisel võib olla abi niisutavate kreemide ja antihistamiinikumide (näiteks Clarityn) regulaarsest tarvitamisest. Täpseks diagnostikaks soovitan pöörduda nahaarsti vastuvõtule.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst