kõhukinnisususeg kaasnevad probleemid 23.11.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Mida teha, et roojamisel ei tekiks kõvasid tükke mis päraku puruks tõmbavad

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Piisav vedeliku tarbimine, joogivesi. Aluseks peaks olema joogijanu või teadlik joogivee tarvitamine, sõltuvalt füüsilisest koormusest, temperatuurist, suukuivuse aistingust, nt 1 klaas, 200 ml 3-4 korda päevas
Tervislik toiduvalik, lähtudes toitumispüramiidist. Toit peaks sisaldama orgaanilist kiudainet 25-30 g päevas ja 5 ühikut ehk 500 g puu ja juurvilja päevas. Aedvilja võiks riivida ja hautada vähese vee ja võiga, paraneb nende omastamine ja suureneb ka rasvlahustuvate vitamiinide omastamine
Kindel päevarežiim, kindlad toitumiskorrad. See on aluseks regulaarse roojamisvajaduse kujunemisele. Teadlikult võiks harjutada roojamist peale põhitoidukorda. See õnnestub siis paremini tänu gastrokoolilisele refleksile. Maovenitus stimuleerib jämesoole tööd, mis tipneb roojamisega. Mingil juhul ei tohi ignoreerida roojamistungi, roojamist ei tohiks edasi lükata „sobivamale ajale“.
Paras füüsiline aktiivsus, võimalusel iga päev 20-30 minutit reibast kõndi, või 3-4 korda nädalas 40-60 minutit. Soovitav on harjutada roojamist peale sellist füüsilist koormust, sellel on täiesti tõestatud toime sooletalitluse aktiivsuse suurenemisele.
Iga patsient, tema eluviis, perekondlik taust ja haigused on erilised, parimaks nõuandjaks on perearst !!!
Kui need soovitused jäävad soovitud toimeta, on abiks erinevad lahtistid. Tasub proovida korraga ühte lahtistit, oodata toimet umbes nädala jooksul. Lahtistit ei tohi võtta iga päev, sest see tekitab uusi probleeme.
Stimuleeriva toimega lahtistid ( Senna, Bisacodyl) kiirendab soolesisu edasiliikumist ja suurendab sooleseinast vedeliku imbumist soolde- see leevendab kõhukinnisust. Senna preparaadid on veidi tõhusamad ja seetõttu kasutatakse laiemalt opioidide kõrvaltoimena avalduva kõhukinnisuse leevendamiseks. Stimuleeriva toimega lahtistid on saadaval käsimüügist ja on suhteliselt soodsa hinnaga.
Osmootse toimega lahtistid ( magneesiumi ja fosfaate sisaldavad preparaadid ) ja mittelahustuvaid suhkruid (laktuloos, sorbitool, glütserool) ja polüetüleenglükooli sisaldavad vahendid. Need suurendavad vedeliku imbumist väga keeruka ehitusega sooleseinast soolevalendikku, soolesisu pehmeneb ja vaevused leevenduvad. Need on efektiivsed vahendid opioididest tingitud kõhukinnisuse leevendamiseks.
Libestavad lahtistid ( parafiinõli, mineraalõli vastavad preparaadid) on toimelt mõneti nõrgemad ravimitest tingitud kõhukinnisuse leevendamisel.
Kiudainet sisaldavad ja roojamassi suurendavad lahtistid ( kliid, psüllium, naturaalne kiudaine, metamutsiil jt). Nende toime on tagasihoidlikum ja ei ole efektiivsed ravimtekkese kõhukinnisuse leevendamisel.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi