Sügelevad punnid 13.09.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, reie sisekülgedel, tuhara ning kubeme piirkonnas on punased sügelevad punnid.
Eriti hakkavad sügelema õhtul voodisse tulles.
Kas tegemist on sügelistega? Ja kuidas peaks edasi käituma?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Teie kaebuste ja kliinilise pildi järgi tundub sügeliste diagnoos tõenäoline. Sügelised on parasitaarne nahahaigus, mida põhjustab sügelislest. Sügelised levivad inimeselt inimesele tiheda kontakti kaudu sh. seksuaalne kontakt. Võimalik on ka levik voodipesu kaudu. Sügelisi diagnoosib ja ravib naha-või perearst tavaliselt kliinilise pildi alusel. Raviks kasutatakse viimasel ajal väävlisalvi, mõnikord ka permetrini (Nix-kreem), paraku on mõlemaid ravimeid võimalik hetkel osta apteegist ainult arsti retseptiga. Varakult arsti poole pöördudes ei ole ravi keeruline. Kuna sügelised on nakkushaigus, vajavad ravi kõik pereliikmed ja nakatunuga lähemas kokkupuutes olnud isikud, ka need, kellel hetkel veel kaebusi ei ole. Ravi alguses ja peale ravi lõppu tuleb pesta voodipesu ja riided vähemalt 60-kraadi juures.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst