Kõrge vererõhk 03.09.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Nimelt mure järgmine. Juuli keskel läksin Emosse, kuna pikali olles tundsin südame pekslemist ja enesetunne oli kehva. Emos mõõdeti vererõhk 186/alumist ei mäleta. Anti rohtu ja rõhk läks alla, lasti koju. Pöördusin järgmisel päeval perearsti poole, kes pani mulle külge ööpäevase vererõhumõõtja. Järgmisel päeval perearstile minnes võeti masin küljest ja andmed samuti. Kõige kõrgem masina mõõtmine oli kella 3 aeg päeval, 171/alumist ei mäleta. Ühesõnaga arst otsustas määrata rohud. Hakkasin võtma Nebilet 5 mg tabletti. Pool hommikul ja pool õhtul, olin võtnud neid ca 3 nädalat ning selle aja sees oli enesetunne kehva, uimane, iiiveldus, torked südames jne. Kas sellised sümptomid võivad olla tingitud sellest, et organism ei ole harjunud madalama vererõhuga või pigem ei sobi roht? (Mul stabiilselt olnud veidi kõrgem vererõhk alates 20-selt.) Seejärel vahetas perearst rohtu, määrast canocord 16 mg pool tableti päevas peale hommikusööki. Kaks päeva oli tavalise inimese tunne ja peale seda jätkus vana ravimi sümptomid ja perearst väitis, et mul pole häda midagi. Vahetasin perearsti, kes sai mulle kardioloogi aja 6 ndaks septembriks. Ütles, et Canocordi edasi võtta niikaua. Samuti määras maokaitse rohud, kuna arvas, et võib olla mingi funktsionaalne häire (ülehappelisus) ja organism sai liiga jõuliselt rohtu algselt. Peale hommikusööki võtsin pool tabletti canocordi ning seejärel tunni jooksul tekkis kehva enesetunne ja kestis ca 2-2,5h, peale seda oli normaalne olla. Seejärel rääkisin perearstiga, kes konsulteeris kardioloogiga ning määrati ka kõige lahjemad Xanaxid, kuna mul oli tõsine mure oma tervise pärast ja Xanaxit tarvitades on olek okei ja rahulik. 4 päeva ma ei võtnud ma vererõhurohte ning enesetunne oli see aeg okei. Seejärel peale 4 päeva ilma rohuta otsustasin ikkagi uuesti võtma hakata, võtsin veerand tabletti. Peale tableti võtmist hakkas jälle halb, mis möödus ca tunni jooksul. Viimased kodused vererõhumõõtmised on olnud 147/70/80 ja umbes selle ringis. Miks alumine rõhk on stabiilselt 70-77 vahel a ülemine kõrgem normist? Kas võib olla asi selles, et rohu võtmisel langeb alumine rõhk palju ja sellest ka halvem enesetunne? Eriti kui olen tööl olles roolis sundasendis hakkab selline uimane ja halb olek, seejärel korra väljas käies ja ennast liigutades läheb olek enam vähem okeiks. Hetkel võtan Xanaxit ja rohtu pole võtnud perearstiga kooskõlastuses. Lisan, et tööl olen veoautojuhina, kus pidev stress ja pinge, lisaks istuv töö ja pidev saiakeste ja rämpstoidu söömine vähene uni jne. Olen 178 cm pikk ja kaal oli peaaegu juba 90 kilo ringis. Peale emos käimis ja vererõhurohtude võtma hakkamist olen hakanud jalgrattaga sõitma, rohkem liikuma ning korralikult toituma, kaalust 1,5 kuuga olen juba alla võtnud ca 5-7 kilo. Hetkel ainuke kehv asi on suitsetamine. Suitsu tõmban ka suhteliselt palju, eriti viimased 1,5 kuud olles mures oma tervisepärast. Kas peaksin ikkagi jätkama rohtude võtmist edasi ning lootma, et see lõpuks ka hea oleku tekitab või ootan kardioloogi juures käimise ära ning seejärel kardioloogi edasisi instruktsioone järgima? Vereproovid olid korras, neerud ja kilpnäärme testid ka korras. Vahest istudes jääb üks sõõm õhku ka puudu aga hingamine ei ole raske ega midagi. Hetkel see probleem segab kodust elu ja töö elu kõvasti ja paraku on arstile saamine ka aeganõudev protsess. Inimene jõuab ennast selle ajaga juba haigeks muretseda. Kas tasuks kõigele muudele elu muutustele tõsisemalt proovida loobuda ka suitsust? Olen enamus aeg närviline just ssiis, kui enesetunne kehva ja südame piirkonnas ebameeldiv tunne. Perearstil käisin ca 3 korda tegemas ka südame EKG-d ning sealt perearst infarkti ja trombi ohtu ei näinud. Öösiti magan hästi ja probleeme pole. Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usaldava kirja eest. Mõistan muret ja proovin vastata. Minu sisetunne ütleb, et juhtiv probleem on terviseärevus, stressirohke töö ja sellest tulenevad reaktsioonid- vererõhutõus, unehäired, erinevad valud ja torked. Ja veel- aiman ka Xanaxi sõltuvuse kujunemist. Vererõhu 24 h uuringul peaks olema ööpäevane keskmine vererõhk üle 140/95, mõõtetulemustest aga 2/3 hüpertoonilised. Sageli on nii, et patsiendi vererõhk on normis, kuid mingil perioodil, tavaliselt pinge ajal on vererõhk tõusnud.
Minu soovitused:
1. Mõtelda elu ja töö üle hästi järele, kas kõik on nii nagu olete kunagi unistanud ? Kas kujutate ette sellist elu veel nii 40 aastat ? Kui mitte, siis tuleks midagi muuta. Rahulikum töö, kindlatel kellaaegadel. Olete noor mees ja võib ka õppida midagi uut.
2. Terviseärevus on kui nõiaring: töö ja elupinge põhjustab kehalisi vaevusi, seejärel hakate aga muretsema võimalike haiguste suhtes, haigusi ei leita, see aga süvendab veelgi ärevust. Nagu kirjutate- mõtlete end haigeks, väga õige tähelepanek.
3. Kehakaal TULEB saada paika, praegu on ülekaal umbes 15 kg. Kui kohe ei vaata üle toiduvalikut ja liikumist, siis Teie vanuses võib kaal kiiresti kasvada.
4. Arvan, et Te ei vaja vererõhuravi, kui saate kaalust juba 10 kg alla on ka vererõhk 10 mm/Hg madalam.
5. Kindlasti peab vältima Xanaxi omal käel võtmist, liiatigi, et olete autojuht. Sõltuvuse oht ja ka mõju autojuhtimisele !!!
6. Soovitan ehk psühholoogi külastust ja kõige läbi arutamist, eneseabi võtteid ärevusega toimetulekuks. Kuid nagu kirjutasin, regulaarne meeldiv ja rahuldust pakkuv töö, regulaarne toitumine ja mõõdukas füüsiline koormus. Ise pean ka lugu jalgrattasõidust, vähemalt üle päeva 45-60 min, pulsiga kuni 150 x min. Mitte üle pingutada !
7. Selliste vaevustega nagu Teil on, kirjutavad arstid meelsasti antidepressante. Ma ei kiirustaks sellega, enne kui ei ole kõike eelnevat rakendanud. Neil on rodu kõrvaltoimeid ja tekib ka "isiksuse tuimenemine".
8. Suitsetamine on muidugi paha, kuid see on sõltuvushaigus ja praegu seda hoobilt maha jätta ei ole õige. Sellega kaasneb veel terve laviin vaevuseid ja asi on kokkuvõttes veelgi halvem. Kuid tasapisi tuleb vähendada suitsude arvu ja leida asendustegevus. Kui kõik muu on paigas, siis on täielik loobumine lihtsam.
9. Arstina teeksin veelkord ööpäevase vererõhumonitooringu ja koormustesti, hindaksin vererõhureaktsiooni, et olla veendunud ravi vajaduses ja südametervises.
10. Olete vanuses 26 a, kus hakatakse peret looma. Kuidas on sellega ? Head lähedussuhted, kellelegi vajalik olemine on mehe õnnetunde ja tervise aluseks ! Kuidas on lähedussuhte kõrghetkega ehk seksiga ? Ka see määrab ära oi kui palju !
Saime 10 punkti, mida TULEB MUUTA VÕI JÄLGIDA ! See võtab küll aega, miinimum pool aastat, kuid saate hea tervise ilma ravimiteta ja olete ÕNNELIK !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi