Kas kui kaua see haav paranem ja kas see näeb normaalne välja? 27.08.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Kui kaua selline haav paraneb, tean et igalühel erinevalt aga umbes kas kuuaega või kauem? vahetan side igapäev. Lõikasin noaga küüne maha. Kas see mädaneb või on selline välimus normaalne?
Kas haav võib olla ohtlik ka rasedusele?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Pildi järgi tundub haav olevat ilma põletikutunnusteta. Sellise haava peaks desinfitseeriva lahusega ära puhastama ja kuiva sidemega kinni siduma. Selleks, et side ei kleepuks haava külge, võib haavale asetada parafiinvõrgu. Sellises staadiumis haavale ma salvi peale panna ei soovitaks.
Kui haav muutub põletikuliseks: tekib turse, punetus, mädane eritis, valu intensiivistub, oleks mõistlik konsulteerida pereõega edasise ravi suhtes.
Haava paranemise kiirus sõltub konkreetsest patsiendist, sellest, kas tüsistusena lisandub põletik või mitte jne. Keskmiselt võiks arvestada 2-3 nädalaga. Rasedusele selline haav ohtlik ei ole.
Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst