3-aastase lapse kõnehäire 16.07.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Ma ei tea, kas pöördun hetkel õige eriala arsti poole, aga nina-kõrva-kurguarsti kahjuks valikus ei olnud. Mure on mul 3a5k poja kõne pärast, see vastab paremal juhul 2-aastase tasemele - ta ütleb sõnu, uusi sõnu lisandub ka, aga lauseid ei moodusta ning olemasolevad sõnad ei arene, vaid püsivad täpselt nii õiged või valed, kui need esimest korda ütlema hakates olid. Lisaks on tal üsna palju täiesti enda välja mõeldud sõnu, mille tähendusest oleme aja jooksul lõpuks enam-vähem hakanud aru saama, võõrad ei saaks vist üldse aru, et ta niiöelda räägib. Vahel tundub, et ta kuuleb normaalselt, aga vahel jääb mulje, et ei kuule.
Kuna asume Gruusias, mitte Eestis, siis olen üritanud siin leida spetsialiste, kes probleemiga tegeleks ja et välistada füüsilisi põhjuseid. Esimene lastearst väitis, et kui kuulmistest sünnitusmajas on korras, siis on see ka nüüd korras. Järgmisena läksime LOR-arsti vastuvõtule. LOR õnneks uuris natuke rohkem, vaatas kõrvu, nina ja kurku ning saatis tümpanomeetria testi tegema (tulemusest on pilt lisatud). Nina arstile ei meeldinud eriti, olevat olnud eritist ja paistnud põletikuline, kuigi nähtavat nohu lapsel ei ole, sügisest kevadeni oli tal sageli nohu, nüüd suvel pole enam olnud. Samas mingit ravi või edasist uurimist arst ei määranud ning kui uurisin, ega ei oleks vaja teha röntgenit, et välistada adenoidid kui kõneprobleemi põhjus, siis vastas, et nii väikesele ei ole vaja teha seda ja olevat kiirguse tõttu kahjulik. Tümpanomeetria tunnistati normaalseks ja välistati kuulmislangus, soovitati pöörduda lasteneuroloogi poole järgmisena, kuigi kõrvaarsti arvates on laps rõõmus, rõõsa ja temaga on kõik korras, mis sellest, et kõne areng on kõike muud kui eakohane, nii et järgmisena pöördusime sinna. Lasteneuroloog küsis küsimusi minu raseduse, sünnituse ja beebiea kohta, kontrollis “haamrikesega” käte ja jalgade reflekse ning ütles, et lapsega on kõik korras.
Kuna mu usaldus Gruusia meditsiini ja arstiabisse on langenud iga arstivisiidiga, siis kirjutangi esiteks, et ehk saaksite vaadata kõrvatesti tulemust ning kas see tundub normis. Ning mida võiks järgmisena ette võtta? Hetkel on siin poleemika pliisisalduse üle vereproovides (praktiliselt kõigil, kes on lasknud testida, on tase kõrge või väga kõrge), kas see võiks ka põhjustada kõne arengu häiret? On plaan lasta meie pliitaset ka testida, aga pole seda veel teinud. Kolisime Tbilisisse, kui laps oli 1a4k vana.
Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Julgen arvata, et laps on kehaliselt terve. Lisas olev uuring on normaalne, näitab, et trummikile liigub. Pliitase on tõenäoliselt paikne "moeanalüüs", kus seda laps peaks nii palju saama, et tekiks mürgitus või häired. Meenub hammaste muutus, mille korral tekib "pliiviirg", ega midagi sellist pole märganud? Kui spetsialistid on last vaadanud ja ei näe praegu probleemi, siis seda tuleb nii ka võtta. Muidugi võiks last erinevate spetsialistide poolt konsulteerida 3-6 kuu möödudes. Kliinik.ee-s vastavad ka lastearstid ja neuroloogid, küllap oskavad anda head nõu. Kõne areng on lastel väga erinev, kuigi ika lapsevanem tahaks, et tema lapsuke juba räägiks 1,5 a vanuses pikkade lausetega ja tsiteeriks Tammsaaret.
Kõne arengule on võtmetähtsusega stabiilne keelekeskkond ja igapäevane kõnekeel, rääkimine, ette lugemine jm. Kardan, et siin võib olla probleem. Usun, et räägite lapsega ikka eesti keeles, kuid kindlasti kuuleb laps 2-3 erinevat keelt, mille tõttu on tekkinud ühe põhilise keele arenguhäire. Kahtlustan ka nutiseadmete ja teleka halba mõju.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi