rasedus ja tuulerõuged 10.05.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.Olen 6 nädalat rase, ning minu vanemal pojal tulid tuulerõuged. Antud hetkel ei tea/ ei mäleta, kas olen ise tuulerõugeid põdenud. Kuidas peaksin edasi käituma. Kui raseduse algul peaksin ise jääma ka tuulerõugetesse, siis kas lootele tekitavad tuulerõuged palju kahju.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Tuulerõuged on piisknakkusena leviv väga nakkav viirushaigus. Kuna Eestis tuulerõugete vastu riikliku immuniseerimiskava raames ei vaktsineerita, haigestub enamik inimesi lapsepõlves. Teatud juhtudel võib haiguse kulg olla väga kerge, kuid sellegipoolest annab tuulerõugete põdemine eluaegse immuunsuse. Harvadel juhtudel võib tuulerõugetesse nakatumine toimuda alles täiskasvanueas ja sel juhul on haiguse kulg reeglina raskem. Tuulerõugete vastu on olemas ka vaktsiin, kuid kuna see ei kuulu riiklikusse immuniseerimiskavasse, peab vaktsiini eest tasuma patsient. Tegu on elusvaktsiiniga ja rasedaid sellega vaktsineerida ei tohi.
Kui rase haigestub tuulerõugetesse raseduse esimesel trimestril, on tõenäosus loote haigestumiseks 0,4%.
Antud juhul soovitaksin Teil pöörduda oma perearsti poole ja lasta vereanalüüsist määrata vastavad antikehad, et saada selgust, kas olete varasemalt tuulerõugeid põdenud või mitte. Juhul kui ei ole, on antud raseduse staadiumis Teie haigestumise puhul loote nakatumise tõenäosus väike. Kui Te pole tuulerõugeid põdenud ja ei haigestu ka sel korral, soovitaksin peale sünnitust lasta ennast tuulerõugete vastu vaktsineerida.

lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst