köha 12.03.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen N 70, KMI 28 (viimase aasta jooksul võtsin 5 kg alla), ei suitseta.
Köhin teist aastat, alates jõuludest 2016. Köha tugev ja rögane, tuleb kuskilt sügavalt. Puhtaksköhimise tunnet pea ei ole. Ikka ripub kurgus limane tükk, mida ei õnnestu ka alla neelata. Köhin hommikul, päeval ja õhtul, pärast sööki (mõnikord tundub, et ka paljas vesi vallandab suure köha) ja tühja kõhuga. Lisaks on kurk kare (justkui kõrbeks) ja hääl ajuti kähe. Ajuti soolakas-hapukas maitse suus. Valu ja maosisu lonksudena suhusattumist ei ole. Perearsti hinnang – refluks, seetõttu olen võtnud enam vähem aasta vältel Nexiumi 40 mg päevas, sellest umbes üks kuu (see oli eelmisel kevadel) 80 mg. Ma ei tähelda selle rohu positiivset mõju, seepärast umbes nädal tagasi loobusin. Uuritud astmat (ei ole, kuid kopsuarst kirjutas siiski üht ravimit, mida tuli väikeste annustena kopsu tõmmata, ei aidanud), ultraheliga siseelundeid (korras). Värske gastroskoopia ja mao-söögitoru pH-meetria järgi ei ole tegu refluksiga, vaid gastriidiga ja vist suht kergel kujul. Kurguarst ütles, et mu limanahad on ülearu kuivad (mul on üldse väga kuiv nahk ja kahjuks juba lapsest saati hingan läbi suu) ja soovitas juua päevas vähemalt 2 l vett ning kuristada kurku toiduõliga ning õli seejärel alla neelata. Esiti tundus, et sellest on kasu ka, aga efekt oli ajutine. Õliprotseduure teen nüüd juba 9-10 kuud. Kuid ma ei suuda kuidagi ära lahendada küsimust, kuidas lisaks suurele hulgale veele ka toit makku mahutada ja kuidas vähemalt mõnel päeval WC-st paariks tunniks kaugemale saada. Seetõttu on vee joomise nõude täitmine konarlik. Südasuvel õnnestus paremini, oli aia- ja heinatöö ning tihemini janu. Siis olen joonud veel savivett ja toore kartuli mahla. Olen jälginud eri toitude mõju ja ei ole kindlaks teinud midagi, millest köha sõltuks. Igaks juhuks ma siiski juba ammu ei prae ega vürtsita midagi, väldin haput, kakaod ja šokolaadi. Kohvi, rõõsa piima ja õuna võimalikku halba mõju olen mitu korda uurinud, kuid et seda pole, siis hommikuti joon lahjat kohvi piimaga. Pidev mõtlemine sellele, millal ja mida ometi võiks süüa ning mida vältida, häirib. Tunnen end süüdi selles, et pole osanud süüa iga päev täpselt samadel kellaaegadel (v.a. hommikul), et kipun vahepeal näksima ja ka enne magamaminekut mõned suutäied võtma.
Köhal on veel sellised nüansid. Öösel ja ka päeval pikaliasendis (ainult mitte vahetult pärast sööki) köha ei ole. Ei ole enamasti ka siis, kui olen kodunt väljas (külas, huviringis, ka näiteks hiljuti haiglas pH meetriat tegemas) või kodus sellistel juhtudel, kui miski tegevus mu tähelepanu väga haarab. Sellest nõiaring - hea enesetunde ja huvitava tegevuse juures lähevad ka söögiajad ning veejoomine lihtsalt meelest. Ka kodunt väljas käimine lööb söögiajad sassi. Mõnikord on mul ka tunne, et köha ise tekitab uut köha (analoogia sügeleva naha kratsimisega). Üldjoontes läheb lugu pikkamisi järjest halvemaks ja on erandjuhtudena tekkinud ja sagenenud köhahood öösel jt eelkirjeldatud puhkudel. Ja nii kuu-poolteist tagasi hakkas punetama kurk ning see on paremalt poolt neelamisel ka valulik. Kurku ravin praegu Tonsilgoni tilkadega.
Lisada on veel, et mõnikord on ka ilma põhjuseta aevastamishood ja et nii ehk 7-8 aastat tagasi olin hädas allergilise nohuga, mille põhjus jäigi välja selgitamata. Elan maal, kuid suure saekaatri külje all, nii et mu koduõue õhk on saastunud suitsu ja tahmaga ja kes teab veel millega.
Küsimused: 1. Kas gastriit põhjustab köha? 2. Mida ometi ette võtta köha leevendamiseks? 3. Kuidas oleks õige vett juua, kas pidevalt lonksudena või mõned korrad päevas (näit. 2 klaasi korraga)?
Tänan!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mõte liigub ikka kopsuhädade suunas. Saan aru, et on uuritud igast kandist. Kuid ei loe, et oleks tehtud kopsumahu uuring ehk spirograafia. Kindlasti võiks seda teha ja ka kopsuarst võiks Teid näha. Refluksiga saab palju asju seletada, kuid mitte kõiki vaevusi.
Mainisite pH meetriat, seda tehakse üldiselt maohappe tagasivoolu hindamiseks. Mida see uuring näitas.
Refluksi ravitakse maohapet allasuruvate ravimitega, kuid teienord ka kirurgiliselt. Ehk oleks abi vastava kogemusega kirurgi konsultatsioonist.
Kahjuks ei saa ma midagi muud välja pakkuda.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi