Hammaste krigistamine - kas parasiidid? 04.02.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Mu lapselaps krigistab juba aastaid öösiti hambaid, hambaarst soovitas teha kape, mina aga sooviksin probleemist vabaneda. Ostsin talle esialgu magneesiumipulbrid B-vitamiinidega paariks kuuks.
Kas hammaste krigistamine viitab sooleparasiitide olemasolule või on see lihtsalt linnalegend? Ei kujuta ette kuidas teismelisele neiule seletada, et ta peaks korduvad analüüsid andma, kui on alust sooleparasiite kahtlustada aga vereanalüüs vastust ei anna. Olen kõigest vanaema, me ei ole piisavalt lähedased, ehk saab tema perearst teda lihtsalt välja kutsuda mõnel ettekäändel? See pole muidugi enam Teie teema... Tänud ette!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Isiklikult arvan, et hammaste krigistamine ei ole seotud soole parasiitidega. Sellel on pigem seos stressi, pingetega koolis, suhetes lähedastega, ärevuse jmt seisunditega. Ka erinevad toidulisandid ei saa kuidagi noort aidata, pigem on sellel püsühholoogiline efekt lähedastele. Soovitan noore daamiga rääkida ausalt oma tähelepanekutest. Ja sellest, et hambad võivad saada viga, tekkida emailikahjustus, sealt aga võib omakorda tuleneda hammaste lagunemine. Ehk kannatada võib välimus. JA see on juba argument. Esimene käik oleks perearst, esmased uuringud, perearst võib anda ka saatekirja otse psühholoogile. Usun, et leiate lahendused.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi