Eosinofiilide arv 24.10.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! tegin hiljuti vereproovi, et saada pilti oma tervislikust seisundist. Kõik näitajad olid korras, va Eosinofiilide arv kõrge, 0,46 E9/L. Mida see täpselt tähendab ja kas peaksin nüüd kindlasti laskma perearstil veel uuringuid teha? Kas see näit on liiga kõrge normist?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Loen Teie kirjast, et eosinfofiilide hulk on 0,46 EO x 10 astmel 9/L. Norm on 0-0,5, protsentides 1-6% leukotsüütide üldhulgast. Teie analüüsi tulemus on normis, juhul kui ei ole ümber kirjutades mõni viga juhtunud. Heatava kohaselt, arst kes määrab analüüsi, annab ka täpse ülevaate tuelmusest ja otsustab edasise. Järgnevalt ka info erinevate leukotsüütide, sh eosinofiilide kohta.
Leukotsüüdid, diferentsiaalloendus (B-WBC-diff)


Leukotsüütide diferentseeritud loendamisel automaatanalüsaatoril või äigepreparaadis (leukogramm) antakse ülevaade erinevate valgevererakkude morfoloogiast ja hulkadest (protsendides ja absoluutarvuna). Granulotsüüdid ja monotsüüdid pärinevad ühisest tüvirakust CFU-GM.
Neutrofiilsed granulotsüüdid (NG) küpsevad luuüdis müeloblastist kuni segmenttuumse NG-ni keskmiselt 10-15 päevaga, forseeritud poeesi korral 6-10 päevaga. Küpsed NG-d tsirkuleerivad veres 6-12 tundi, seejärel migreeruvad kudedesse, kus täidavad fagotsütaarseid funktsioone 2-4 päeva jooksul, mille järgselt lagunevad.
Eosinofiilsete granulotsüütide küpsemine on sarnane NG-dega. Veres tsirkuleerivad 4-5 tundi, kudedes 8-12 päeva. Neil on nõrgad fagotsütaarsed omadused, neile mõjuvad kemotaktiliselt immuunkompleksid, komplement ja basofiilsete granulotsüütide degranulatsioonil vabanevad bioaktiivsed ained. Põhifunktsioon on immuunkomplekside fagotsütoos ja nende eliminatsioon, basofiilides sisalduvate toimeainete neutralisatsioon ja kaitse parasitaarhaiguste vastu (larvide destruktsioon).
Basofiilsete granulotsüütide küpsemine on sarnane neutrofiilsetega. Neil on nõrgad fagotsütaarsed omadused. Osalevad kiiret tüüpi (anafülaktilistes) hüper-sensitiivsusreaktsioonides, sidudes oma pinnale IgE antikehi (pinnal on IgE retseptorid). Teistkordse sama antigeeni ekspositsioonil tekivad basofiilide pinnale immuunkompleksid, mis vallandavad degranulatsioonireaktsiooni. Vabanevad bioaktiivsed (vasoaktiivsed) ained – histamiin, hepariin, bradükiniin jt. Basofiilid vahendavad ka aeglast tüüpi hüpersensitiivsusreaktsioone ja teostavad mikrotsirkulatsiooni lokaalset regulatsiooni.
Monotsüüdid Monotsüüdid tsirkuleerivad veres 10-12, mõnedel andmetel ligi 40 tundi, siirdudes seejärel kudedesse ja muutudes koe-makrofaagideks (eluiga mõnest kuust mõne aastani). Monotsüütidel on palju funktsioone: fagotsütoos, antigeeni presentatsioon, tsütokiinide ja immuunmoduleerivate ainete süntees.
Lümfotsüüdid pärinevad luuüdi multipotentsest lümfoidsest tüvirakust, jagunevad B- ja T- lümfotsüütideks, mis erinevad oma funktsioonilt. Lümfotsüütidest ca 80% on T- lümfotsüüdid. Lümfotsüüdid osalevad humoraalse ja tsellulaarse immuunvastuse kujundamisel väga mitmesugustes interaktsioonides immuunsüsteemi teiste rakkude ja kudedega (immuunmodulatsioonis).
Äigepreparaadi mikroskoopial hinnatakse samaegselt ka erütrotsütaarse rea rakkude morfoloogiat.

Uuritav materjal, selle võtmine, saatmine ja säilitamine
Katsut EDTA-ga vaakumkatsut, EDTA-ga mikrokatsut (kapillaarveri, võtab laborant). Verevõtul EDTA-ga katsutisse tuleb jälgida, et katsut täituks ettenähtud määral, s.t. kuni lõpeb vere juurdevool. Seejärel tuleb otsekohe (vere segamiseks antikoagulandiga) keerata katsuti põhi 5-6 korda üles (mitte loksutada!). Proov võtta soovitavalt hommikul ja tühja kõhuga.
Säilivus Toatemperatuuril kaheksa tundi, +4°C üks ööpäev. Verehaiguste puhul või kahtlusel sellele on äie soovitav teha ühe tunni jooksul pärast verevõttu.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Eosinofiilide arv kõrge

Eosinofiilide arv

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Peaks mõtlema mitmes suunas. Toiduallergia, kontaktnahapõletik nt mõnest pesuainest, pesupulbrist, vahest süllle võetavast kassist jpm.Ja vana tõde- eosinofiilide arv kõrge- peaks ära tegema ...

Loe edasi

Eosinofiilide vähesus

Tere,

Kas peaksin muret tundma eosinofiilide vähesuse pärast? Muud verenäitajad on justkui normi piires.
HDL-kolesterool 1.6 mmol/l > 1.0 mmol/l
Kolesterool 4.0 mmol/l 60 ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Ärge muretsege- ei ole allergiat, ega kõhuusse. Nende puhul on eosinofiilide hulk suurem. Need väärtused on saadud automaatanalüsaatorist ja näitavad kõike ligikaudselt, seda ei tohi südamesse ...

Loe edasi

Analüüsid paigast ära

Tervist!

Asendusarst leidis verest helicobakteri. Tegin oma kuludega lisa analüüsi ja sealt tuli välja mitu näitajat mis on paigast ära. Paigast ära on järgmised näitajad: Eosinofiilide suhtarv ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Püüan aidata. Vajalik oleks mao-kaksteistsõrmiksoole uuring ehk rahvakeeli mõõganeelamine, selle protseuudiriga saab võtta otse maost ka Helicobacter pylori testi, ultraheliuuring, ussnugiliste ...

Loe edasi

Vereanalüüs

Tere,

Sooviksin selgitust vereanalüüsist saadud vastusele. Mida tähendab kui eosinofiilide suhtarv on alla normi (0,9% - ref väärtus 1,0-5,0) ja lümfotsüütide arv on alla normi (1,1*10^9/l ...

Kristi Otsmaa

Vastas dr Kristi Otsmaa

Tere!
Kahjuks ei ole esitatud andmete põhjal võimalik täpselt öelda, millega tegu. Hinnangu andmiseks oleks tarvis teada kogu kliinilise vere analüüsi vastust. Eosinofiilide ja lümfotsüütide puhul ...

Loe edasi

Vereproov

Mis võib põhjustada nii madalat leukotsüütide ja neutrofiilide abs arvu? Kas on põhjust muretsemiseks? Perearst pidas seda normaalseks. Mis aitab neid näitajaid tõsta?

05.04.2013 15:28: Hemoglobiin ...

Le Vallikivi

Vastas dr Le Vallikivi

Tervist,
praegusel viirushaiguste kõrgajastul näeme selliseid muutusi sageli ägedast haigusest paranejate veres. See normaliseerub tavaliselt iseeneslikult, nii et kui muid kaebusi ei ole, siis ei ...

Loe edasi

Vere uuringute tulemused.

Tere Lp. Dr.Veskimägi!
Paluksin natuke tõlget vere-uuringutele. Perearst on Soomes ja sinna saan alles juunikuus, seega sooviksin teiepoolset arvamust.

Hematoloogised uuringud.
Mees, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Kõigi teostatud laboratoorsete analüüside tulemused on normi piires. Ei esine kevveresust ehk aneemiat, ei põletikku, ei maksakahjustust.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: