paistes, sinised ja külmad jalad 19.06.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Mul on 75 aastane tädi kellel on korduvalt opereeritud puusaliiges. 15 aastat tagasi juhtus midagi opi käigus ja peale seda on tal tugev südame arütmija. Ka on tal veri paks, raviks on marevan. Eelmisel aastal opiti tal uuesti puusaliigest. Opi järgselt jäi ta jalg paista ja ei ole siiani paistetusest lahti saanud. Ka on käidud veresoontega kontrollis kuid sealt öeldi et kõik on korras. Opitud jalal oli haiget saanud üks veresoon kuid see peaks ise paranema. Mure on aga selles, et nüüd on paistes ka teine jalg, sinised ja külmad on mõlemad. Peale troxevasiniga määrimist lähevad jalad veidi soojaks ja punase lapiliseks. Ka küüned on jalgadel imelikud, ühel tekkis lausa mingi põletik ja mäda küüne alla. Peale joodisalviga ravimist on see varvas veidi parem. Perearst väitis et jalgade sinisus on tingitud vere paksusest. Ka väideti et ta ei tohiks süüa kurki, ega tomatit. Tahaks tädi aidata aga kuidas ei tea.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Proovin vastata. Ainult ühe jala turse põhjust peaks otsima sellest jalast. Võib juhtuda, et puusaliigese vahetuse järgselt on häiritud vere jalümfiringe jalas ja tekib lümfaatiline või venoosne turse. Nahamuutuse põhjuseks on staasdermatiit, ehk naha muutus verevarustuse häire tursest ja vedeliku survest. Vaevust leevendab jala hoidmine lamades kehast kõrgemal, kestva istumise vältimine, kompressioonsukad ( saab mõõtude järgi tervisekauplustest, oman head koostööd firmaga www.ravisukad.ee) ja lümfimassaaž tehtuna asjatundja poolt. Mõlema jala turse on tavaliselt tingitud südamehaigusest, küllap on selle põhjuseks kodade virvendusrütmihäire, selle tüsistuste vältimiseks on määratud marevan. RAvi peab olema täpselt kontrollitud analüüsiga nimega INR, tavaliselt peab see olema vahemikus 2-3. Rohelist värvi salatid, kurgid mõjutavad ravimi toimimist. Kui inimene väga armastab kurki ja salatit, siis seda võib süüa, kuid ravimi annus tuleb kohandada siis selle toitumisskeemi järgi. Jalgade turse tõenäolisem põhjus on südamepuudulikus, turset saab alandada nn veerohtudega- Lasix retard 60 mg x1, Trifas 10 mg x1 vm. Seda otsustab arst.
Vabandan vastuse viibimise pärast, kuid loodan väga, et sellest on ikka Teile abi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi