allergia 10.06.15 / Perearst

Külastaja küsib:

mulle tundub,et paljudel toitudel on kala maitse
kas mul on midagi viga
joon piima või teed,lihal on juures

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere lugupeetud Küsija,

Väära, sageli ebameeldiva, vastiku maitse tajumist söömisel või joomisel nimetatakse düsgeusiaks. Väga sageli võib düsgeusia olla seotud erinevate ravimite tarvitamisega. Umbes 250 erinevat ravimit võivad mõjutada maitsetundlikkust, sealhulgas ka väga laialt levinud ravimid.
Maitsetundlikkus on väga tihedalt seotud lõhnatundlikkusega. Maitsetundlikkus võib häiruda seoses erinevate krooniliste põletikega pea piirkonnas sh. hamba- ja igemehaigustega, aga ka suukuivuse puhul. Harvem esinevate düsgeusia põhjustena tulevad kõne alla tsingi puudus, B12 vitamiini puudus, närvisüsteemi kahjustus, diabeet, reflukshaigus.
Teie küsimusest ei selgu, kas Teil esineb kaasuvaid kroonilisi haigusi või kas Te tarvitate mingisuguseid ravimeid.
Kuna Teie problem on kestnud juba mitu aastat, oleks vajalik asjasse selguse saamiseks pöörduda perearsti poole, teha põhjalik läbivaatus (eriti suu ja ülemiste hingamisteede osas), vajadusel täpsustavad uuringud. Kui õnnestub üles leida põhjus, siis selle kõrvaldamise järel enamikel juhtudel normaalne maistemeel taastub.
Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus