Valud sääremarjades 22.05.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Minu probleem hakkas c 6 kuud tagasi, kui tundsin valu vasakus sääremarjas. Valu on päeval ja süneveb õhtuks, teinekord tunnen ka ebamugavust reie tagumisel osal, kuid see pigem hästi lühiajaline. Kui jalga päkast üles alla liigutan, muutub sääremarja ülemine osa, veidi vb valulikuks või selline hästi pingesse minemise tunne ning hakkab kõvemini valutama. On ka päevi, kus ei ole üldse kaebusi, kuid neid esineb väga harva. Suures hirmus lasin endale teha ka d-dimeeride analüüsi, kuna kasutasin aasta alguses veel pille. Vastus oli 0,19. Öösel magada laseb.Töötan küllaltki istuval tööl ning istun anatoomilisel nö.ratsasadula toolil. Kas tegu võib olla algava veeni probleemiga? Perekonnas pole keegi veresoonkonna haigusi kellelgi esinenud. Mida võiksin enda kaebuse leevendamiseks teha v kuhu pöörduma?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vaevuse põhjus võib olla tõenäolisemalt veenide rõhu tõus. Selle korral ei peagi olema nähtavat veenilaiendit, küll aga võib sääre ümbermõõt olla veidi suurem. Seisundit aitab täpsustada veenide ultraheli uuring ja verevoolu hindamine. Uuringut viiakse läbi nii lamades, seistes kui tõstetud jalaga. Esimeseks käiguks on perearsti vastuvõtt, kolleeg saab kõike lähemalt uurida. Täpsustada on vaja ka nahatundlikust ja põlvereflekse, et välistada nn radikuliidi valu.
Esmaseks soovituseks oleks aga veenipõlvikute või sukkade kasutamine- selle survetugevus võiks olla 15-25 mm/Hg ja see tuleb valida täpselt Teie sääre pikkuse, jalanumbri ja sääre üla ninga alaosa ümbermõõdu alusel. niisama sukka ostes võib see olla toimeta. Ise teen koostööd firmaga KST, nende koduleht on siin http://www.ravisukad.ee. Loomulikult tuleks vältida kestvat istumist ja seismist, võimalusel anda jalgadele puhkust hoides neid kõrgemal- kas teisel toolil või laual ( kui olukord seda võimaldab) . tähtis on veeniharjutused- sellega parandatakse nn veenipumba tööd. Nt seistes aeglane tõusmine varvastele, nii seista 20-30 sek ja aeglane laskumine, kandadele.
Loodan, et sain olla abiks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi