Lümfisõlmed 21.01.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

minu mure on seotud kaelal olevate lümfisõlmedega, mis on novembrikuust saati väikeste kivitaoliste kõvade moodustistena üleval. Kui neid esimest korda kaelal tundsin, ei olnud mul ühtegi avalduvat kaebust. Ootasin nädala-paar ja läksin perearsti juurde. Seda soovitas ka kardioloog, kelle vastuvõtul palusin oma lümfisõlmi palpeerida.
Perearst tegi vereproovid. Lümfotsüütide arv oli kasvanud 45-lt 47-ni. Seega ei ole muutus suur. Muud arst ei öelnud, aga palus mitte muretseda ja väitis, et ilmselt on asi mingis viiruses.
Kaks nädalat hiljem jäin haigeks, olin nädal aega palavikus ja nohu-köha püsis ca 10 päeva.

Veel mõne aja mööduses (14.01) läksin tagasi arsti juurde, kuna mind on vaevanud ka üsna tugev unetus - algas detsembri keskel. Arst kirjutas mulle Zopitini, mida võtsin ainult üks kord. Hetkel on unega kõik korras, magan unetut aega tasa, hommikuti on raske üles saada. Lümfisõlmed on endiselt üleval ja pead pöörates on neid kaelal lausa näha. Vasakul pool on suurem kui paremal. Samas lõuaaluseid sõlmi ma praktiliselt katsudes ei tunne. Rääkisin sellest arstile ka teistkordsel visiidil, aga ta endiselt ütles, et muretsemiseks pole põhjust ja ei hakanud ise katsuma. Väitis, et lümfisõlmed teevad lihtsat oma tööd.
Silmanurgast nägin ka oma vereproovide tulemusi - peale lümfotsüütide arvu oli tumedas kirjas veel kaks näitajat, kuid arst ei pidanud tähtsaks nendest rääkida. Seega ma ei oska kommenteerida, milleste rakkudega tegemist oli.

Ometi muretsen, kohati lausa paaniliselt, kuna varem ei ole mul sellist asja olnud. Lümfisõlmede üleval olemiseks 2 kuud järjest peab olema ju mingi põhjus.
Viimase nädala jooksul on mõnel õhtul löönud üles kerge palaviku ja õhtuti on nõrk olla.
Ei taha üldse kahelda oma perearsti kompetentsuses, kuid mingi jõud paneb mind ikka muretsema.

Olen loodusteaduste/meditsiini üliõpilane, käin ka 0,3 kohaga tööl. Arst arvas, et liigsed pinged. Tõsi, sess käib ja kuuajane unetus on ilmselt andnud oma panuse. Samas tunnen end üsna rahulikuna ja suudan oma kooli ja töö jaoks kuluvat aega planeerida nii, et oleks aega ka natuke puhkamiseks. Kõige suuremat muret tekitab hetkel ikkagi tervis, mitte kool ega töö.

Seega palun Teilt nõuandeid, kuidas edasi toimetada, kas on põhjust muretseda ning kas oleks tarvis pöörduda mõne eriarsti juurde?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mõistan muret. Ka seda, et kõige rohkem paneb patsiendi muretsema just soovitus mitte muretseda. Ega muud ei saa soovitada kui ausat vestlust perearstiga ja olemasolevate testide koos arutamist. Teie taustaga patsiendid vajavad iseäranis aega vestluseks ning selgitusteks, põhjendamiseks, miks on valitud üks või teine taktika. Üldiselt jälgitakse lümfisõlmi ja kaasnevaid nähte, kui lümfisõlm ikka püsib, siis katsutakse seda uurida, proovimaterjal võetakse nõelaga või lümfisõlm eemaldatakse kirurgiliselt ja siis uuritakse. See on veidi ebamugav, kuid saadav info on kõige täpsem, millega on tegu. Kindlust ja selgust aitaks tuua nt, verearsti e hematoloogi konsultatsioon, perearst annab heal meelel saatekirja.
Kardan, et ma just väga kindlust oma kirjaga ei sisenda, kuid seeoleks põhjendatud taktika ja ei sellegatoimu liigset " grillimist" oma muremõtetes, kõige tähtsam- saadakse teada millega on tegu ja kuidas edasi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi