Kas viirus ja kui, siis milline? 02.04.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Praegusel viiruste perioodil vast on tegu tavalise küsimusega, aga kuna oma perearsti juurde pääsen alles mõne aja pärast, mõtlesin ka siin konsulteerida. Tegemist siis ebatavaliselt pikaajalise seisundiga (tavaliselt olen vahel harva tavalises nohus). Kolm nädalat tagasi hakkas väljas jalutades teravalt valutama vasak kõrv - panin selle kehva mütsi ja lõikava tuule arvele. Valu läks nädalavahetuseks üle, kuid siis algas tugev lahtine köha, mis kestis ca nädala. Nädala keskel lisandus sellele tugev vedel nohu ja 37,5 palavik. Võtsin paar vaba päeva ja ravisin ennast teede, c-vitamiini, päevakübara ja hanerasva ja eukalüptiga. Lisaks ninarohi korra päevas. Eelmiseks esmaspäevaks tundus, et köha ja nohu on kinnisemad ja nö lõppfaasis, kuigi sees bronhide juures oli jätkuvalt õõnes tunne. Läksin tööle kuid seal halvenes enesetunne ning tulin tagasi koju ja võtsin veel paar vaba päeva. Köha ja nohu olid vähenenud kuid tekkis alapalavik (36,0) ja tugev higistamine. Hakkasin võtma paracetamoli ja hõõruma eukalüptiõliga, see veidi aitas. Nädala lõpuks arvasin jälle, et külmetus on lõppfaasis, kuigi õõnes tunne bronhide juures oli asendunud tundega et kõik - bronhid, pea ja põsekoopad on täis paksu, tolmust lima. Sel esmaspäeval ärkasin aga taas kehva enesetundega ja panin ka arstile aja kinni. Päeva jooksul kogesin peale jätkuva kinnise kerge köha ja nohu ka kerget peapööritust, raske oli liikuda, õhtul lisandus sellele taas kõrvavalu, samuti kiirgav valu vahelduvalt kaela mõlemal poolel, tuim valu pea tagaosas ja ja valu põlves. Magamaminekul tekkis neile lisaks ka vappekülm, mis kestis ca 30 minutit, siis tuntav palavik. Hommikul olid kerged valud pea piirkonnas alles, pea tundus raske ja liikuda ning toimetada on vaevaline. Kraadiklaas (digitaalne, keele alt mõõdetuna näitas 37,5). Söögiisu on kogu selle aja jooksul olnud normaalne, kuigi pärast söömist on vahest kerge iiveldustunne. Kui algselt arvasin, et tavaline külmetus, siis praeguseks hetkeks juba kardan, et võib olla tõsisema asjaga + tüsistused. Oskate kindlasti selles osas nõu anda.

Tänan ette meelerahu tagasiandmise eest!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
selles mõttes on kevadised haigestumised äärmiselt vastikud, et organism on pikast talvest kurnatud ning haagib endale viirushaigusi kergemini külge ning vabaneb neist aeglasemalt, põdemine on pikem ja valulikum ning tüsistused on kergemad tekkima. Teie puhul kõlab sedaviisi, et just siis, kui Te hakkasite esimesest haigusest paranema (kuid ei olnud veel terve!) ja läksite tööle ning paranemisprotsessist veel toibumata organism korjas endale kohe uue viirushaiguse jälle ligi. Sestap ongi mõistlik lasta end perearstil korralikult üle vaadata (kõrvad, kurk, põskkoopad, kopsud) jne, kas piisab ainult sedakorda piisavalt pikast kodusest ravist ja käsimüügiravimitest või on sedakorda vajalik juba tõsisem sekkumine. Igal juhul peab arvestama sellega, et päris terveks saamine võtab umbes 2x sama kaua aega kui paranemine ja sel perioodil peab uute tõbede suhtes valvas olema, et need külge ei hakkaks. Üht viirust teisest eristada ei ole väga sügavat mõtet, sest ravi on kõigil sümptomaatiline; oluline on pika põdemise korral välistada tüsistuste teke või kui tüsistused on siiski tekkinud, need korralikult välja ravida ja haigust varajase tööletõttamisega mitte narrida.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi