Sügelus päraku piirkonnas 03.01.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 20-aastane mees ja eelmine talv, kui olin sõjaväes, hakkas pärak ja päraku ümbert sügelema!
Enne seda mäletamist mööda tarvitasin ka antibiootikume mandlite raviks.
Käisin ka perearsti juures, kes kirjutas mulle välja kreemi(nime ei mäleta), mis alguses aitas, aga kui rohi otsa sai, tuli sügelus tagasi. Sügeleb enamiku ajast õhtuti. Vahepeal peale roojamist on tulnud ka verd. Lugesin netis selle kohta ja arvasin, et need on hemoroidid, proovisin küünlaid ja kreeme, aga need ka ei aidanud. Sügeleb vahepeal ja vahepeal on valu kah!
Kas mingid kreeme või midagi sellevastu käsimüügis ka saaks, sest viimane kord kui perearsti juures käisin, soovitas ta vaseliini peale määrida. Või mingi retseptiravimi, mida ma saaks perearstile edasi öelda, sest tundub, et muidu ma seda õiget rohtu ei saa!

Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ärge pange pahaks, aga ma mõtlen hoopis teisele tõvele- linaluuussidele ehk naaskelsabadele. See ei ole mitte ainult lastehaigus vaid piinab ka täiskasvanuid. See on inimese jämesooles elav ussike, kes käib pärakupiirkonnas munemas, sellega kaasneb hirmus sügelus. Inimene sügab ja tahabvõi mitte ning toimub taasnakatumine. Diagnoosimine on lihtne- tikuproov, seda uuritakse mikroskoobiga. Ravi veelgi lihtsam- mebendazol 1 tablett, annust korrata 7-14 p möödudes. Kindlasti pesta käsi ja lõigata küüned lühikeseks. Teiste võimalustena võiks tulla kõne alla kandidiaas ehk pärmseentõbi, vaevuste teke peale antibiootikumravi. Seda ma siiski pean vähetõenäoliseks. Vajalik oleks ka pärakupiirkonna vaatlus ja soole lõpposa uuuring. Kui need käigud tehtud, on ka leitud lahendus ja saab asuda ravima.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi