Naaskelsabad 30.11.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Pereisa, 40a. Juba mitu-mitu (5-10) korda viimase kuni 5 aasta jooksul on juhtunud, et tunnen pärakus naaskelsabadele viitavat sügelust. Mitte ainult õhtuti-öösel vaid enamjaolt pigem just päeval, tavaliselt pealelõunati. Mõned korrad on selles õnnestunud ka visuaalselt (rooja paberiga pühkides) veenduda. Olen igakordselt saanud ka perearstilt Vermox-retsepti ja oma kuuri ära teinud. Mõned kuud kuni pool aastat on OK, siis hakkab jälle otsast peale. Ma ei söö mingeid erilisi võimalikku saastunud toitu, hoian juba aastaid piinliku hoolega puhtust nii tualeti kasutamise ajal kui ka muul ajal, pesen käed eranditult seebiga ja alati hoolega. Mitte midagi mittesöödavat suhu ei topi, kätega ei kratsi jne jne. Ometigi tekib kusagilt ja kuidagi ussid jälle uuesti. Pereliikmed vannuvad, et neil mingit kihelust ega märki usside kohta pole, samas ei ole nemad kunagi ravikuuri läbi teinud. Järgmise ravikuuri teeme koos kogu perele, samuti katsume korraga pesust läbi lasta kõigi ja kogu aluspesu. Milliseid variante võib üldse olla usside jälle ja jälle saamiseks? Mida veel jälgida või millest hoiduda? Mida kodus peale tualeti, köögi, sauna jms veel naaskelsabade leviku vältimiseks eriti puhas hoida? Kui kaua naaskelsabade munad, need pidi vist olema väga kergesti lenduvad, säilivad?

Kas ja kui tundlikud on naaskelsabad organismi sisemise mikrofloora suhtes, s.t. äkki on mu organism neile kuidagi eriliselt soodus ja munad "hakkavad külge" kergemini kui teistele (ka pereliikmetele)?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Proovin mõtiskleda. Ehk ikka ei ole tegemist parasiitidega. Vajalik oleks 3 järjestikulist anaalkaape ( naaskelsaba munade võtmise protseduur) ja väljaheite proovi parasiitidele. Kui need on puhtad, siis tõenäoselt ei ole tegemist parasiittõvega. Kui kõik on ikka nii nagu kirjeldate, siis on parasiite saada väga raske. Kui tõbi siiski leiab tõestust peaks seda ravima veidi suurema annuse ja pikema ravikuuriga. On ka vel mõned haigused mis põhjustavad sarnast vaevust. Pidage nõu oma perearstiga, ehk on vajalikud ka ülduuringud.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi