üldine enesetunne 22.06.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Väga keeruline oli valida, millise arsti poole pöörduda, loodetavasti tegin õige valiku. Minu mure algas umbes pool aastat tagasi, kui ühel õhtul lõi kätte tugev valu, konti, mis asub veenidest veidi üleval pool, pöidla all. Sellega kaasnes hommikuni kestev südame kloppimine, hingamisraskused ja hirm. Selliseid hoogusid on mul veel mõni peale seda olnud, viimati aprilli alguses. Sellest esimesest ööst saati vaevab mind tugev surmahirm ja suutmatus rahul olla, hoolimata sellest, et minu elus on kõik suurepärases korras. Samuti on jäänud pidevad valud vasaku rinna all ning mõlemal käel on eelpoolnimetatud kondid jäänud tugevalt väljaulatuvateks ja valulikeks, koos nende valuga kaasneb valu veenides ja kerge nõrkus kätes. Perearst väitis, et mul on lümfipõletik, kuid lümfiarst ütles, et pole ja, et tegemist on hoopis liigestega. Alguses jäi kestma ka südame kloppimine, mistõttu uuriti mu kilpnääret ning tehti erinevaid uuringuid, k.a. Holter, kuid midagi ei leitud ning kirjutati nõrgad looduslikud rahustid (nime kahjuks ei mäleta). Võtsin neid mõnda aega, kloppimine praktiliselt kadus, kuid katkestasin kuuri, kuna tekkisid vaegused kõhus, gaasid. Tugevad ja tihtiesinevad gaasid on aga siiani. Lisaks on tekkinud seljavalud, nii alaseljas kui ka nö tiivakontidest veidi allpool (peamiselt seal). Ka pea valutab tihti ja valudele rinnus on lisandunud valud külgedes, tundub nagu ribid valutaksid või lihased, kuid põhjust lihasvaluks ei tohiks olla. Sees keerab tihti, eriti peale igasugust söömist, viimasel ajal on ka nägemine veidi uduseks läinud. Näen küll jätkuvalt kõike, kuid silmad ja pea tuikavad ja kerge uduvine oleks nagu silme ees. Ka rinnad on tihti valulikud, kuid selle paneksin ise vanuse süüks.

Lisainformatsiooniks, et võtan teist aastat Logesti ja suitsetan mitmendat aastat. Olen pöördunud ka naistearsti juurde, kuid tema väitis, et preparaatidest ei ole ükski mu vaegus tingitud.

Loodetavasti õnnestus mul oma pikk jutt võimalikult kompaktselt esitada. Küsimus on, et mis võib mul viga olla peale stressi, mida siiani pakutud on ja mida saaksin ma ette võtta. Väga kurnav on nõnda paljude vaegustega elada.

Ette tänades,

Neiu (18)

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere neiu
Teid on põhjalikult uuritud kehaliste haiguste suhtes ja midagi kindlat ei ole leitud. Sellisel juhul liigub arslik mõte ärevus-paanikahäirele. Selle korral on omased Teie kirjeldatud vaeuvsed, hooti tekkiv õhupuudus, südamekloppimine, hirmutunne jt. Seda seisundit aitab täpsustada perearst või psühhiaater.
Teise probleemina hakkab silma suitsetamine ja samaaegne kontratseptiivide kasutamine. See ei lähe mitte. Nende koosmõjul suureneb tüsistuste risk, harvem küll vanuses 18 kuid veidi hiljem küll. Oma tulevasele tervisele panete aluse just nüüd, vanuses 15-22 aastat.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi