Solkmed väikelapsel 03.04.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Olen hädas 2a ja mõni kuu peale vanusel lapsel hädas solkmetega.
Lapsel oli pikka aega pidev köha - vahetasime mitu korda köharohtu , ei aidanud. Siis leidsin kakast ühe solkme. Perearst leidis, et köha ongi sellest tingitud ja analüüsid näitasid solkme munade olemasolu. Laps sai Vermox-it 2x päevas kolm päeva (kokku siis 6 tabletti). Ka kõik pereliikmed said profülaktikaks 2 tabletti. Sellest on nüüd möödas 1,5 kuud. Laps köhib jälle - analüüsid näitasid jälle solkme munasid. Perearst määras raviks taas Vermox-it. Seekord 2 tabletti 10 päevaste vahedega (kokku 6 tabletti). Karbis olev instruktsioon manitseb ettevaatusele alla 2a. lastele ravimi andmisel(kuna ohutuse kohta ei ole piisavalt andmeid). Tekkisid mõned küsimused seoses solkmetega, millele perearst vastata ei osanud. Kuidas Vermox üldse mõjub? Kas "tapab" nii munad-vastsed-täiskasvanud solkmed olenemata nende arengu faasist? Või toimib ainult sooles olevatele isenditele? Kuidas saada sel juhul lahti nendest vereringes-kopsudes olevatest isenditest? Kui kiiresti ravim mõjub? http://www.kliinikum.ee/ikt/doc/oppematerjalid/IV/Helmintoosid.doc - ainukest infot solkme kohta lugesin siit leheküljelt . Kui ravim "tapab" ka täiskasvanud solkmeid, kas need väljuvad siis lapsel kakaga? Kliinikumi leheküljelt lugedes sain teada , et esimene faas on 15 päeva. Kui me võtame nüüd rohtu 3x 10 päevaste vahedega, kas siis on lootust et veres-kopsudes elus olevad isendid, kui nad ka sattuvad organismi tagasi, saavad hävitatud?. Kas laps võis teistkordselt ise ennast nakatada - kuna tal oli nohu juhtus ikka et keel käis limpsti üle tatise ninaaluse?Koduloomi ja "tuttavaid" kasse-koeri kodus ei ole.
Lugupidamisega vastust ootama jäädes murelik lapsevanem .

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan usalduse eest. Mõistan ka muret, kuna endal on 3 last vanuses 2-6 aastat ja kes on suhu toppinud kõike ettejuhtuvat, nii et issil-emmel on endal hing kinni.
Mida oskan öelda ja soovitada. Vermox ehk mebendasool on ravim, mis soolest kuigivõrd ei imendu. Allaneelatud ravimikogusest eritub uriiniga ainult 2%. Nii et ravi saav laps ei saa erilist mürgitust, nagu võiks arvata. Ravim jääb soolestikku, sellesse samase keskkonda kus elavad täiskasvanud solkmed, kahjustades nende parasiitide ainevahetust. Solge sureb, kuid kuna nad elavad peensooles kus on küllalt aktiivseid seedefermente siis nad ka üldjuhul seeduvad ja kakas midagi erilist näha ei ole. Solge on päris pehmeke, umbes nii nagu vihmauss.
Kuna vermox toimib vaid sooles leiduvatele solkmetele siis väljaspool seda viibivad solkme vahevormid sisuliselt on ravimi löögiulatusest väljas. Larvid sirguvad põhiliselt kopsudes ja põhjustavad nii ebamäärast köha ja muid esialgu segaseid sümptome.
Oma praktikas olen solkmetõve ravinud sama preparaadiga: igaks juhuks olen kasutanud skeemi 1 tablett 2 x päevas 3 päeva vältel, ja seda korrata nädala pärast uuesti. Seni olen saanud hakkama.
Võib ette tulla, et 10% juhtudest on ravi toimeta: võimalik, et on tegemist eriti massilise nakatumisega või parasiidiga kes on preparaadi toime suhtes tundetu ja "naerab" selle peale.
Solkmetõbi on fekaaloraalse levikuteega, so kuidagiviisi on saanud ussimune sisaldav väljaheide või selle osakesed nakatunu suhu sealt edasi kõhtu.
Mida siis teha. Esiteks võimalikult täpne diagnoos. Korduvad kakauuringud nugelistele ja seda peaks tegema väga kogenud laborant. Neid on aga eestis vähe, maakonnahaigla tasandit ise kipun umbusaldama. Vere seroloogilie uuring, verevalemis eosinofiilide määramine. Sõltuvalt täpsustatud diagnoosist kaaluda teisi ravimeid: siin saab aidata nakkushaiguste arst ehk infektsionist. Selle tohtri konsultatsiooniks pole ka saatekiri hädavajalik. Küll aga on see kollegiaalne: Kolleeg saab infi haiguse senisest kulust, rakendatud ravist.
Peaks uurima ka köha teisi põhjuseid, kasvõi astma.
Soovitan taas pöörduda perearsti vastuvõtule ja kõigest rahulikult arutada, sõltuvalt Teie elukohast nuputab kolleeg välja parima lahenduse. Lõuna-Eesti kandis oleks kõige mõistlikum pöörduda TÜ Kliinikumi lasteosakonda, Tartus Lunini tn, Maarjamõisa Haigla taga. Tallinnas aga Merimetsa Nakkusosakonda. Laps kannatab tõsiselt ja senine ravi pole kahjuks tulemusi andnud, see fakt on oluline. Ei tohi karta kõikvõimalike bürokraatlike takistusi.
Loodan, et sain veidi anda mõtteid edasisteks sammudeks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi