Mäda süljenäärmetes 12.08.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Noormehel eritub keele alt süljenäärmetest mäda ja see pool on ka veidi turses. See olevat tal juba aastaid. Eelmine aasta lõi turse väga suureks, lõpuks hakkas sealt ka mäda erituma ja välja tuli väike kivike, mille tagajärjel turse alanes. Kuid see aasta sama lugu. Loputab suud kummeliteega ja pigistab vähehaaval mäda välja, senini pole turse järele andnud.
Millega võib tegu olla? Ja kas seda kodus ise saabki ravida?

Ette tänades,
Irene

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Irene
Vaevus on omane süljenäärme kivitõvele ehk sialolitiaasile. Teinekord lihtsalt on nii, et mingil põhjusel hakkab süljenäärme viimajuhas sadenema soolad, need kogunedes moodustavad " kivikese". See aga ummistab sülje väljumise näärmest suuõõnde. Kui lisandub ka bakteriaalne nakkus ongi mure käes. Süljenäärmeid on inimesel päris mitu. Sagedamini aga tekib probleeme suurima süljenäärmega, mis asetseb põse ülaosas, kõrvalesta läheduses. See pirkond võib olla ka turses ja valulik. Haigust ravib stomatoloog. Üritatakse viimajuha dreneerida ja loputada, puhastada see kividest-sooladest. Haigust aitab vältida ka regulaarne hambaarsti külastus nii 2-3 korda aastas, ootamata ära süljepaisu ja põletiku teket.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi