Hemorroid 22.08.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Küsimus siis selline et miks ja kuidas tekivad hemorroidid, kas see on normaalne et nad tekivad 20 eluaastate ringis ning kas neid on võimalik ravida ka arsti vastuvõtule minemata? Mis on hemorroidi ravimatuse tagajärjed?
Olen lugenud et tekkida võib see istuvast eluviisist ja toitumisest, ise olen suhteliselt paigaloleval töökohal, kodus ka väga ringi ei rabele, teen paar korda nädalas sporti ja toitumine just väga regulaarne pole. Lisaks on tihti kõhulahtisus. Kas need faktid praktiliselt tagavad hemorroidi tekke?
Lisaks et hemorroidiga ilmselt kaasneb samuti sügelus päraku piirkonnas kuid sama sümptomit mainitakse ka usside puhul - kas on võimalus et lisaks hemorroidile on ka ussid?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Arstid oskavad küllaltki osavalt seletada üht või teist vaevust või tervisehäda. Asi on aga keerukam kui patsient küsib otse, miks minul on just see haigus.
Eeldan, et Teil on arsti poolt hemorroidi diagnoositud. Oma olemuselt on see pärasoolt ümbritseva venoospõimiku ühe osakese väljavenimine, iumbes sarnasena nagu on veenilaiend säärel. Oleneb sellest kas väljasopistis paikneb välimisest sulgurlihasest sees või väljaspool jaotatakse ka hemorroide sisemisteks ja välimisteks. Välimisi hemorroide on võimalik suurema vaevata katsuda ja kui tahmist on siis ka peegliga uurida. Ei usu, et keegi on valmis näitama seda kanti mittemeedikule.
Miks siis ikkagi hemorroid tekib? Vastus on pikk. Päritud on veidi nõrgem veresooni ümbritsev sidekude, vahest ka aeglasem kõhutegevus mis avaldub kõhukinnisusena. Istuv töö, vibratsioon nagu see on omane autojuhtide kutsetegevuses on ka võimalik riskifaktor. Võimalik on hemorroidi teke ka sünnituse järgselt. Rasedus ja sünnitamine on üldse veenidele suuremat koormust andev aeg.
Hemorroidi ravi on mitmetahuline. Kui tekib äge hemorroid ( päraku piirkonnas on tuntav tihke valulik mügar, piirkond on kuumem) siis on hea toimega lihtsalt jääkuubiku asetamine hemorroidile, Muidugi jää sulab ja varsti on püksid märjad kuid häda ei anna häbeneda. Sel puhul kasutatakse ka põletikuvastaseid ja limaskesta tuimestavaid raviküünlaid. Need on muuseas käsimüügiravimid, nii et iseravimine on võimalik. Mainite ka sügelust, se võib olaa nii hemorroidi, ussnugiliste kui mitmete teiste haiguste sümptomiks. Kui asi on ebaselge siis ikkagi arsti vastuvõtule. Senine jutt on lihtsalt Teie harimiseks.
Head tervist soovides Madis Veskimägi