Peavalu 02.08.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Küsimus seoses peavaluga: olen peavalu probleemiga kokku puutunud aastast 2013. Siis olid valud pingetüüpi, peamiselt otsaees. 2013 aasta augustis tehti MRT peaajust, mille vastus oli selline: "Ajuvatsakeste suurus, kuju ja asetus ning kortikaalvagude konfiguratsioon normist ei erine. Ajukoes on täheldatav üksik väike mittespetsiifiline subkortikaalne T2 kolle vasaku frontaalsagara ülemises käärus, mujal ajukoes patoloogiliseks hinnatavat MR
signaali muutust ei tähelda. Nähtavale tuleb veel ~13mm diameetriga, ebaühtlase seinaga ebatüüpiline pineaaltsüst; liikvoridünaamika häirete tunnused puuduvad."

Kuna MRT uuringul oli näha tsüst, tehti paar kuud hiljem ehk oktoobris 2013 korduv MRT, mille vastus oli järgnev:

"MRT uuring peaajust (T1 ax, T2 ax, T2* ax, T2 Tirm cor, T2 sag, DWI, ADC ax).

Leid:
Võrreldes 8.08.2013 tehtud MRT uuringuga on ajuvatsakeste suurus, kuju ja asetus ning kortikaalvagude konfiguratsioon muutuseta. Endiselt on jälgitav üksik väike mittespetsiifiline subkortikaalne T2 kolle vasaku frontaalsagara ülemises käärus, mujal ajukoes patoloogilisi koldeid tekkinud ei ole. Ka ~13mm diameetriga pineaaltsüst on muutuseta."

2018 aastal olin taas kimpus peavaluga. Tol korral oli peavalu peamiselt ainult paremal pool, mis tõi kaasa valu kõrva ja näopiirkonnas. Tehti taas peaajust MRT. Selle uuringu vastuse lisasin dokumendina kaasa.

Peavalud vaibusid iseenesest mingi perioodi pärast, kuniks 2020 aastal ja eelmise aasta novembris 2022 olin taas peavaluga kimpus. Algselt tundsin suruvat, häirivat valu otsaees. Igapäevaselt. Valu ei olnud tugev, ent häiriv. Tunne peas oli ebameeldiv, raskendas keskendumist.

Edasi liikus peavalu paremale peapoolele. Algas veidi kuklast ülevalt poolt ja kuni otsaesiseni välja. Jällegi kaasnes pingetunne otsaees.
Edasi muutis valu piirkonda ehk liikus vasakule peapoolele. Samamoodi- valu algas kuklast veidi kõrgemalt ja liikus edasi otsaette. Valu oli ühel hetkel tugev vasaku silma kohal. Tundsin valu juba hommikul ärgates, ka öösiti. Aeg ajalt tekkisid tugevad, teravad valusööstud läbi pea. Kummardades, kükitades valu suurenes, tekkis suurem valusööst läbi pea. Kuna olen need märkmed endale kirja pannud, siis oskan seda ka hästi tagantjärgi kirjeldada.

Läks taas aega mööda ja peavalud vaibusid.

Tänaseks on peavalu taas päevakorral. Juunikuu alguses tundsin samasid sümptomeid nagu eelpool kirjeldasin möödunud aastast. Selline rõhuv/suruv tunne peas vaevas mind juunikuus nädal aega, igapäevaselt. Siis peavalud vaibusid.

Nüüd, 1,5 kuud hiljem olen taas 6-ndat päeva kimpus peavaluga. Sel korral on valu peamiselt vasakul pool pead. Eriti annab valu tunda vasaku kulmu kohal. Paar ööd olen tundnud sähvatavaid valusööste vasaku kulmu kohal. Need sähvatused tekkisid ajavahega. Valu on kohati ka liikuv, liigub vasaku kulmu juurest otsaette ja pealaele, pigem jällegi ühel pool pead. Rõhuv/suruv tunne otsaees on hommikuti kergem. Päeva peale tunnen, kuidas suruv/rõhuv tunne otsaees muutub tugevemaks, siis vaibub ja tekib taas. Kohati liigub valu ka meelekohtadesse.

Olen tõesti mures, et mis võib olla selliste peavalu perioodide põhjuseks. Kas ma vajaksin uut MRT uuringut? Paratamatult liiguvad mõtted sellele, et ehk on midagi väga halvasti.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kolm MRT uuringut ei ole teie peavalude kohta selgust toonud-kindlasti ei too ka neljas. Vajate kogenud neuroloogi konsultatsiooni.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika