Migreenid siin ja seal, iga nurga peal 07.06.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen viimased kaks aastat kannatanud paar korda kuus hirmsate peavalude tõttu. Tavaliselt on see pea vasak külg. Valu on pulsseeriv. Iga kord kui vererõhk veidigi tõuseb (üles tõusmine lamavast või istuvast asendist). Samuti esineb siis tundlikkus valguse suhtes ja närvilisus. Vahel ka tugev iiveldus. Üldiselt ka tuleb enne aura (keerlevad mustrid silmi ees, osaline pimedus mõndades punktides). Kestab paar tundi. Rääkisin perearstiga. Ta ütles, et tema triptaani välja ei kirjuta, sest seda kirjutatakse ainult siis, kui on 100% kindel, et see migreen on. Siis ta ka ütles, et saatekirja neuroloogile ta ei tee, sest peavalud pole piisavalt tihti. Olengi ummikus, et mis nüüd teha. Ravikoormus on suur, kuna mul on veel artriit, astma ja psühhiaatrilised probleemid. Lugesin ennetavate ravimite kohta, et ma isegi võtan ühte igapäevaselt, mida mul kasutatakse maania ennetuseks – Depakine 1000 mg päevas (hommikul 500 mg ja õhtul 500 mg). Sellest pole eriti abi olnud. Palju abi on olnud propranoloolist. Kui ma võtan hoo ajal 40 mg, siis läheb valu natukenegi vähemaks. Olen vahepeal kasutanud ka Vimovot (naaproksen ja esomeprasool), aga sellega on probleem, et maksimaalne päevane annus on 2 tbl, aga mulle sageli ei piisa sellest. Ibuprofeen, paratsetamool, diklofenak ega kodeiin mõju avaldanud ei ole. Mida Te soovitaksite?

Tänan!

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Valuhoo kirjeldus vastab migreenile. Esimene soovitus on lõpetada kõik kasutatavad ravimid kuna nende niisugune tarvitamine soodustab valude kordumist. Ravi saab planeerida vaid peale läbivaatust ja võimalikke lisauuringuid. Vajalik on visiit neuroloogi juurde.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika