Mis edasi teha? 12.04.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on 19 a tagasi diagnoositud fibromyalgia. Haigus on olnud pidevas muutumises, aga suurim muutus toimus peale covidi kergelt põdemist. Ma ei tea, kas see võib olla sellega seotud. Paar aastat tagasi oli mul kopsuglamüüdia, mida ravisin kaks korda erinevate tablettidega. Peale seda hakkas tekkima rindkere lihaste jäikus ja raske hingata. Natuke hiljem mais sai tehtud covidi vaktsiin, mis tegi nagu kuklaosa uimaseks. Teine vaktsiin tegi sama ja 4 kuud hiljem oktoobris põdesin kergelt covid esimest varianti. Kadus maitse- ja lõhnataju, silmad läksid kuivaks ja torkivaks ja nina samuti kuivaks ja hakkasid suitsulõhnahood. Sealt hakkas tervis halvenema oluliselt. Jõuetus, tasakaaluhäired, pea täiesti uimane, topeltnägemine ohtupoolikutel, liikumisel pulss ei taastu, süda peksleb, vererõhu tõus, valutorked üle terve keha ja lihaste võnelused. Kõrvetav valu kaelas, õlgades ja põlvedes. Jaanuaris lõppes Sirdaludi kuu ajane raviperiood. Kõik muudkui halvenes. Tänaseks maitset, lõhna ei tunne, tasakaaluhäired nagu tuleksid hoogudena selja ja vahel ka eest rindkerest, lihastõmblused, torkimine, rindkere väga kinni ja nagu kõrvetav valu, sama jalgades. Jalad ja käed aeg-ajalt surevad ära, silmakoopaste kohal nagu mingid kõrgendikud, sōlmed, mis valusad ja nagu nõeliksid…. Paremaks on muutunud vererõhk ja pea selgemaks muutunud. Olen sportlik inimene olnud, aga nüüd juba pool aastat olen väga jõurtu. MRT ja ENG tehtud ja korras. Lihaspinged ja valu kõikjal on kasvanud oluliselt. Tunne on, nagu närvisüsteem ei toimiks. Tihti hood, nagu minestaks ära, rindkere valudega tekiks nagu ärevushäire, mis on otseselt sõltuv lihaste seisundist. Vereproovid korras olnud. Kolesteroolirohtu ja pool tabletti vererõhurohtu võtan. Kas peaksin mingeid uuringuid veel tegema? EEG? , selgroo, kaelapiirkonna uuringuid? Lihtsalt hetkeseis on talumatu.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Sirdaludi kasutatakse insuldijärgse halvatuse korral lihasspastilisuse vähendamiseks, miks ravim määrati jääb eeltoodust ebaselgeks. nn. pikk covod võib erinevaid kaebusi põhjustada veel kuni aasta peale põdemist ja teave selle põhjuste ja ravi suhtes on veel puudulik.
Suitsulõhnahoogusid ja minestustundeid arvestades võiks kaaluda EEG uuringu teostamist (Epilepsia ?)

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika