Mure käte ja jalgade valuga 17.02.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu kõige suurem mure hetkel on minu käed ja jalad. Töötasin floristina 4 ja pool aastat,12 tunnised päevad ja enamuse ajast püsti seistes ja pidev kätega töö. Eelmise perearsti abil sain ka korra käia Tartus ja õeldi,et nende uuringu põhjal ja hinnangul on karpaalkanali sündroom aga hästi algne. Küsides nüüd perearstilt saatekirja ja võimalust seda uuringut korrata siis ütles, et sellel pole mõtet,et tema ei usu et see on. Olen nüüdseks üle poole aasta olnud juba kodune kuna eelmine aasta läksid need jalgade valud väljakannatamatuks. Suutsin olla 5 tundi tööl ära ja oli tunne,et varsti kukun. Samuti on nüüd kui kodus toimetan ja teen,nii et taldadest kuni põlveni hakkavad jalad põrgulikku valu tegema. Tihti on nad paistes. Jalgadele tekivad sinikad,olen täheldanud et just siis kui jalad saavad suuremat koormust,et siis tuleb ka rohkem sinikaid. Sooja vee all pesemas käies lähevad jälle sõrmed ja jalad paiste. Kükitades või treppidest liikudes tõmbaks justkui põlve kohast midagi lukku ja jalad muutuvad raskeks. Käed surevad pidevalt,samuti tihti valutavad. Eelmine aasta kevadel sain kätesse süstid, peab tunnistama et need paariks kuuks tegid tõesti asja paremaks,kuid nüüd on aina hullem. Pestes nõusid toetun kraanikausile kätega. Lisaks on äsja pandud depressiooni diagnoos,stressi rikas elu oli pikalt aga viimase hoobi pani töölt koju jäämine ja see,et ma ei suuda oma käte ja jalgade probleemidega elada normaalset elu. Kodus on 3 last,kes vajavad pidevalt tähelepanu. Kurb on,kui pean tihti neile ei ütlema lihtsalt sellepärast,et mu käed ja jalad on omadega läbi ja isegi hommikuti voodist maha astumine on valulik. Vahel oleks see valu nagu täiesti juba luubi välja,vahel kõndides lõõb põlve piirkonda sellise torke,et jõnks käiv lausa läbi. Kunagi käisin ka füsios ja otsisin igaltpoolt abi aga kõik ütlevad,et kui ei ole ikka uuritud ning diagnoos puudub siis on alati risk et igasugu võimlemisega läheb asi hullemaks. Perearst kevadel ütles,et olete lihtsalt ülekaalus,pidage dieeti ja tehke trenni. Ma liikusin kogu suve,pikad kuni 6 km pikkused matkarajad, mäed jne. Ainus mis oli,ma paisusin palavaga nagu õhupall ning olin meeletult sinikaid täis,toitusin korralikult nagu peaks,kaal lihtsalt ei liigu mitte kuskile poole. Olen umbes 160 pikk ja viimati kodune kaal näitas 80kg (kui kaal valesti ei näita).Olen juba üsna nõutu oma muredega ja ei oska enam kuskile põõrduda. Perearst ütleb,et tema ei tea kuhu mind saata et ma andku siis ise suunis ette kuhu minna soov jne. Kuid mina pole arst. Ma ei oska ette ka kujutada mis uuringud siin olulised oleks ja milline arst mind aidata saaks nende muredega. Loodan,et äkki teie oskate midagi õelda kõige selle peale või äkki oskate mind kuskile suunata,et kuhu põõrduda jne. Vajadusel saan anda ka enda hiljutised vereanalüüsi tulemused meili kaudu. Jään teie vastust ootama..

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Jalavaludega tuleks minna ortopeedi vastuvõtule. Võimalikke põhjuseid on palju. Käte suremise põhjuseks tõenäoliselt kitsas randmekanal - tuleks kanda randmeortoose mis väldivad labakäte vale asendit, eriti öösiti.
Neuroloog saab anda soodusretsepti nende ostmiseks.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika