Probleemid magamisega / parasümpaatilise närvisüsteemi puudulik tegevus 04.02.13 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on nii kaua, kui ma mäletan, olnud väga raske magada. Mul on selgesti meeles, kuidas mul lapsepõlves pärast voodisse heitmist ikka tükk aega aega läks, enne kui lõpuks uinusin. Samuti on mul eluaeg müra magamist seganud. Näiteks on kujuteldamatu, et ma suudaksin uinuda, kui toas mängib televiisor või inimesed räägivad. Viimased umbes 20 aastat olen maganud kõrvatroppidega. Ma ei kujuta üldse ette, mis ma ilma teeksin.

Igasugused "asjatundjad" juravad mulle stressirohkest tööst, ilmakaartest, padjapüüri materjalist, füüsilisest aktiivsusest jms., tahtmata kuidagi aru saada, et need uneprobleemid on mul lapsepõlvest saadik kogu aeg olnud, igasugustes kohtades ja oludes.

Ma kahtlustan, et ma olin lapsepõlves natuke autistlik, ja just sellised unehäired ongi tegelikult autismile tüüpilised, aga sildid mind tegelikult ei huvita. Mind huvitab, mida ma teha saaksin, et asi paremaks läheks.

Üsna hiljuti on kaks täiesti erineva valdkonna arsti esitanud oletuse, et mul on sümpaatiline närvisüsteem liiga aktiivne ja parasümpaatiline närvisüsteem tegutseb kuidagi puudulikult. Kas sellist asja saab kuidagimoodi testida? Kas selle parandamiseks on võimalik midagi ette võtta?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Noorukieas algavad unehäired võivad viidata ka mõnele kroonilisele haigusele nt. narkolepsia. Kas on tehtud ka lisauuringuid (EEG)? Toodud andmete põhjal ei saa aga asja täpsustada. Võimalik, et tuleks külastada unekliinikut.

Dr. Ain Pajos