Seljaprobleem, skolioos 14.01.13 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Pöördun Teie poole selja probleemiga. Olen 53 a normaalkaalus naine. Mind on selja- ja jalavalud saatnud terve mu teadliku elu. Noore naisena ei pööranud ma sellele nii suurt tähelepanu ja ajapikku leppisin justkui olukorraga (palju hullemaks ka ju ei läinud), kui seda nii saab nimetada. Esimest korda pöördusin seljaga nõelravi arstile konkreetse kaebusega ca 10-15 aastat tagasi. Tohter vaatluse teel tegi kindlaks, et mul on kerge skolioos - kaasa sündinud või nooruses vale rühi tõttu omandatud. Lihased vales pinges ja seetõttu valud seljas, jalgades ja isegi paremas küljes kõhus jne.2007 a käisin seljaga röntgenis ja ülesvõttelt on kerge kalle allseljas ühele küljele ka näha. Muid muutusi selgroos siis ei leitud. Olen põdenud viimase 10 a jooksul vähemalt 2-l korral diagnoositud borrelioosi, mida antibiootikumidega ravitud. Kui pea liigutamine külgedele ei olnud enam võimalik ja põlved trepist üles minekul või mäkke ronimisel, koormustesti tegmisel rattal, muutusid väga nõrgaks, siis pöördusin seljaravi arsti poole. Peale regulaarset aastast käimist seal sain hakata pead pöörama külgedele ja põlvedesse tekkis nagu rohkem jõudu, vahel tundus „päris hea” võrreldes eelneva olukorraga. Kõige rohkem abi sain võimlemisharjutustest, mida ma pea igal õhtul 2 viimase aasta jooksul ka teinud olen. Lisaks olen saanud seljamassaaže ja nõelravi jne.
Nüüd on olukord muutunud selliseks, mida varem ei ole täheldanud - tunnen juba pea viimased pool aastat seljas konkreetseid valusaid punktisid ja selg on hakanud tugevalt sügelema ja just nende valusate kohtade pealt eriti. Sügan mõnuga nii, et kahjustan sellega vahel ka nahka ja selg on sügamisest hell ja selja nahk muutunud tundlikuks.
Minu küsimus sellise kokkuvõtva kirjelduse peale on - mis arvata sügelusest ja sellisest tuimuse tundest seljas. Peale sügamist nagu selg „elavneb”.Võimlemisharjutusi saan teha ja need suuri raskusi enam ei tekita nagu algselt, kui nendega alustasin. Alguses ei saanud ma nendega üldse hakkama, olin nagu puuhobune ja spetsiaalsed liigutused tekitasid nõrkust ja päris suurt valu. Kuna ma ei ole käinud ei neuroloogi ega reumatoloogi vastuvõtul, siis küsingi Teie käest nõu ja abi, kuidas edasi või kelle poole pöörduda. Minu perearst on mulle soovituslikult öelnud, et võiksin käia neuroloogi või kiropraktiku või reumatoloogi vastuvõtul, aga konkreetse tegutsemiseni pole me jõudnudki. Pöördumine perearsti poole on suhteliselt harv, kui mingi konkreetne häda vaevab. Seljaprobleem on minuga alati kaasas olnud kui osa minust- soovitused arstilt on ikka samad -ujumine ja harjutused jm sellised eluterved soovitused. Olen lihtsalt omal käel tegutsenud. Pealtnäha olen ju terve väljanägemisega ja saan hakkama.
Veel :-)
Tänan ette vastamast

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kõigi krooniliste liigestevaevustega (aga ka selgroog koosneb liigestest) tuleks pöörduda reumatoloogi vastuvõtule, kes vereanalüüside ja muude uuringute abil üritab selgitada valude põhjuse, ilma milleta ei ole võimalik tulemuslik ravi.

Dr. Ain Pajos