Muutused tajus ja käitumises 19.01.10 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Tegemist on 66-aastase naisterahvaga. Ta ütleb, et umbes 5 päeva tagasi ärgates ei mäletanud ta alguses üldse, kus ta on ja ei suhestunud ümbritsevaga, siis hakkas mälu taastuma. Pärast seda nimetab ta püsivalt füüsiliste sümptomitena suu paksust, ei tunne toidu maitset, nt kudumine tundub võõra tegevusena, ümber pea oleks nagu mingi asi, oleks nagu kotis. Psüühiliselt väljendub erinevates kujutluspiltides, mis tulevad ja lähevad ning ümbritsevate inimeste ja ka iseenda tajumise muutuses, samuti nn mäluaukudes.
Väliselt on inimene ülevoolavalt lõbus ja aktiivne, siis jälle äkki mõtlik ja tõepoolest on ka kõrvaltvaatajale arusaadav, et ta ei mäleta asju, mida peaks mäletama. Viimase aasta jooksul on ka varem paar korda sellist asja olnud, kuid lühiajaliselt. Millega võib olla tegemist ja millise valdkonna arsti poole pöörduda?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist võib olla ajuvereringehäire ja infarktiga ajus. Tuleks pöörduda neuroloogi vastuvõtule lisauuringute (CT) teostamiseks. Seniks on vajalik vererõhu ja südametegevuse kontroll ja ravi.

DR. Ain Pajos