Hallutsinatsioonid 12.10.05 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 72a. isal diagnoositi augustis Parkinsoni tõbi (algstaadiumis). Kirjutati amantadiini 1tablett 3 korda päevas. Isa hakkas mõne aja pärast kurtma pea pööritust, tasakaaluhäireid, kahekordselt nägemist, eesnäärmevaevusi. Mõneks nädalaks rohtudest loobuti. Kui septembri keskel kirjutati juurde uroloogilist rohtu coxon`i, hakkas uuesti ka amandatiini võtma. Uroloogilised mured kadusid, ka käsi ei värisenud enam. Tasakaalu- ja nägemishäired jäid. Amandatiin võeti uuesti maha ja nüüd kahe päeva pärast tekkisid hallutsinatsioonid. Kuigi amandatiini kõrvaltoimetena on märgitud ka hallutsinatsioone, väidab arst, et nii väikese annuse juures polevat tema praktikas midagi sellist veel esinenud. Kui suur võib olla tõenäosus, et psüühikahäired on tingitud rohu kõrvaltoimest või on see siiski suuremalt jaolt phühhiaatriline probleem (geneetilitiline soodumus olemas - isa õel diagnoositud Alzheimeri tõbi, isal uute kogemuste omandamine raske, probleemid mäluga, asjadest ja sündmusest arusaamisega jne.)? Mida edasi soovitate?
Ette tänades!

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Selles eas on hallutsinatsioonid ravimi kõrvaltoimena üsna tõenäolised. Tuleks vahetada ravimit.

Dr. Ain Pajos