Olen nõutu 03.10.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Lugesin Delfi naistelehest laste hüpertoonusest. Sellest ka mure ja nõutus. Minu praegu 8-aastane tütar sündis nii, et sünnitustegevus kestis mul 29 tundi, terve see aeg ilma looteveeta ( ultrahelis oli näha ainult imeväike veekogus kuskil lapse näo piirkonnas, see nähtavasti päästis ka ta elu ). Olin 6 tundi tilgutite all; ravim, mida tilgutati, pidi stimuleerima sünnitustegevust. Juba 2 tundi peale sündi karjus laps lausa vahetpidamata, oli pinges, olid ka gaasid (seda sain paar aastat tagasi juhuslikult lapse kaardi pealt lugeda). Käed olid nii kõvasti rusikas, et küüned kasvasid peopesasse sisse, pea oli vasakule poole viltu, laps võpatas iga puudutuse peale ning ajas käed-jalad kõvaks ja laiali nagu meritäht. Olin temaga väga hädas, esimesed 3 kuud praktiliselt ei maganud, sest laps ka ei maganud. Lastearst kirjutas lapsele välja palderjani sisaldava rahustava vedeliku ( kasutasime järjest 3 nädalat ), saime ka 3 massaazhikuuri ( iga kuur 15 korda ). Ühesõnaga, laps oli esimesed pool aastat väga närviline, aga kordagi ei saadetud meid neuropatoloogi juurde, nagu Delfi artiklis kirjutati. Praegu on laps muidu tore ja tark, aga äärmiselt püsimatu, koolis on probleeme tähelepanuga, kodus ei suuda ühtegi mängu mängida, parem lihtsalt hüppab, kargab ja itsitab niisama. Vahetevahel ( kord kuus ) esineb tal peavalusid, mis võivad minestamisega lõppeda. Imikuna ei talunud ta vaktsineerimisi, teine Di-Lä-Te vaktsineerimine tehti talle 9-kuuselt ja sellele järgnes 40 palavik, hetketi teadvuse kaotus ja halb enesetunne, kahjuks ei tea, kas see kõik ka lapse tervisekaardile kirja pandi ( see kaart on minu kodulinnas küll väga hell teema ). Lisaks sellele krigistab ta alates 10-ndast elukuust ( siis tulid hambad ) hambaid, kuigi ussiproovid on kõik korras, keerutab juukseid jne. Üldse on temaga raske - ta vingub ja viriseb, ei ole millegagi rahul. Tahaks teada, kas selliste asjade põhjal võiks neuroloog last uurida, või poogin praegu ise oma lapsele haiguseid külge? Aga kui on mingit spetsiaalset ravi vaja, millega ei tohiks viivitada? Ei olegi julgenud oma perearsti käest saatekirja paluda, sest näiteks peavalu kohta öeldi "läheb üle, lastel ikka vahel pea valutab", samas ei tea praegune perearst, milline mu laps imikuna oli, kuna tol ajal oli meil teine arst ( vahepeal tuli perearstisüsteem ). Mida teha?

Aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Paluge perearstilt saatekiri lasteneuroloogi juurde. Tegemist võib olla sünnitraumast tingitud ajukahjustusega.

Dr. Ain Pajos