aju verevarustuse häire? 02.06.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen juba viis aastat töövõimetu. Pea on väga uimane, jõudu ei ole ja magada piisavalt ei saa. Olen selle aja jooksul olnud kaks korda Tartus PN haiglas. On katsetatud igasuguseid antidepressante ja muid ravimeid. Kõik need on mõjunud halvasti või väga halvasti. Ainuke hea asi oli vibratsioonravi. Pärast seda olin alati 10 minutit täiesti terve. Pea läks selgeks ja jõud tuli tagasi. Siis aga mõju kiiresti kustus ja kõik oli endine. Hästi on mõjunud ka pea soojas hoidmine(kannan ka toas mütsi) ja pea alaspidi olek. Kui on väga halb olla (mõnel korral kui on eriti halb olnud on pea hakanud "pinde välja ajama e. ära surema") või õhtul uni ei tule, siis olen mõnda aega pea alaspidi ja olukord kergeneb. Mõnikord läheb sellest aga ka süda pahaks. 5-6 aastaselt kukkusin kuklaga kivi peale. Süda oli väga paha aga ma ei oksendanud. Niipalju kui mäletan on mul pea alati kartnud igasuguseid põrutusi ja tugevat müra. Raamatus "Tervise teejuht" kirjutab prof.Saarma et aju verevarustuse häired annavad väliselt depressiooniga sarnased tunnused. Ja need tunnused ongi väga sarnased füüsiliselt. Hingelisi põhjuseid depressiooniks ma ei leia. Olen suhtleja ja aktiivne tüüp(kui pea selgem). Enesetunde halvenemine ja paranemine ei sõltu minu tujust vaid on täiesti juhuslik. Siiamaani minuga kokkupuutunud arstid nagu poleks kuulnudki niisugustest asjadest ja räägivad ainult depressiooni võimalikusest. Kas on võimalik uurida pea verevarustuse olukorda ? Tartus uuriti midagi tomograafiga (ma ei tea mida?) ja öeldi et leidu pole.

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere,

Puuan vastata Teie poolt esitatud kusimusele.

Kirjast ei selgu , kui vana Te olete, mistottu on ajuvereringe häirete kohta usna raske täpset vastust anda. Nimelt on ajuvereringe häired eelkoige vanemaealisete inimeste probleem ja nende ennetamise osas on vajalik tingimata nou pidada oma arstiga. Kuna ka Teile tehtud kompuutertomograafiline uuring peast ei ole haiguslikke muutusi peaajus näidanud, ei ole pohjust kahtlustada, et tegemist on kesknärvisusteemi haiguslikest muutustest tingitud haiguse ja kaebustega.

Teie probleem tundub olevat pigem psuhhosomaatiline, s.t kui hakatakse tunnetama ebamääraseid tundmusi oma kehal, samas mingeid haigusi organsusteemide osas ei esine. Nende probleemidega tegelevad peamiselt psuhhiaatrid ja soovitan Teil veelkord konsulteerida oma varasema raviarstiga psuhhoneuroloogia haiglast. Ehk on abi ka psuhhoteraapiast.