Liigne higistamine-pabistamine? 28.10.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere
Mul on juba aastaid mure liigse higistamise parast ja see tekib minujaoks pingelises olukorras. Mure ongi selles, et peaaegu iga pisimgi muutus on minujaoks pinget tekitav kasv6i naiteks telefonik6ne s6brale-juba higi jookseb. Lisan, et olen peaaegu 30-ne 2-se lapse ema. Higistan eriti just kaenlaalustest ja see teeb riietumise probleemseks-pean vaga arvestama sellega,et materjal higiplekke valja ei naitaks ja nendest ma ei paase niikuinii. Ja kui juhtub, et olen riietuses vale valiku teinud ja plekid paistavad tekib tahtmine kohe lahkuda tavaliselt seda teengi kui v6imalik v6i pyyan plekke kuidagi varjata ja sellega seoses muutub kaitumine koomiliseks ja yldse see tekitab komplekse. Umbes 5 aastat tagasi ravisin paanikahairet cipramili tablettidega-siis tundsin end julgemalt ja minuarust higistamine vahenes-hiljem tuli k6ik tagasi. V6ibolla peaksin lisama, et olen ysna tagasihoidlik ja varem olin arglik-nyyd on see vahenenud. Sattusin lugema tervise teemalist ajakirja artikkel oli higistamisest, sealt sain teada, et on olemas selline haigus nagu essentsiaalne hyperhidroos-kas see v6ib olla minu probleem? Igaljuhul tunnen, et niimoodi enam jatkata ei saa -pean arstidelt abi otsima
Ettetanades
murelik naine

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid küsimuse eest!
Higistamine võib tõepoolest suureneda ärevuse tõustes ja paanikahoogude ajal. Kui Teil esineb ka muid ärevushäirele viitavaid sümptoome, oleks kena pöörduda psühhiaatri vastuvõtule, kes diagnoosi täpsustab ja korraldab vajadusel ravi.
Kindlasti peaks nõu pidama ka endokrinoloogiga, sest liigne higistamine võib olla üks kilpnäärme liigtalitluse sümptoomidest.
Vaid siis, kui kõik muud põhjused on välja lülitatud, saab kindlalt väita, et tegu on essentsiaalse hüperhidroosiga.