Kas võib olla sclerosis multiplex 27.10.15 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Umbes aasta aega on kestnud suurenenud väsimus ja olen tihedamini haige. Perearst on kandnud selle kooli ja stressi arvele ning soovitanud ka võimaliku hüpohondriaga psühhiaatri juurde pöörduda. Mõni kuu tagasi tuttav mainis, et taolist väsimust võib põhjustada sclerosis multiplex. Selle haiguse sümptomeid uurides oli selge, et seda mul pole, sest peale väsimuse mul muud ei esine. Nüüd olen hakanud märkama veidraid sümptomeid. Kõigepealt ärkasin ühel ööl üles selle peale, et ei tundud oma vasakut kätt ja jalga. Need olid justkui surnud. Kergelt liigutades läks üle. Sellest alates õhtul magama jäädes on mõned korrad käinud peas veider külmavärinate sarnane särin peas, millele järgneb jala (eriti vasaku) muutumine kergelt tuimaks. Sõrmedes on ka veider torkimine. Lihased on ka veidi jalas pinges ja kergelt esinevad kerged lihastõmblused. Vasak jalg oleks vahepeal ka nagu krampis. Samuti olen ka märganud, et on tekkinud lühinägelikkus (kahjuks ei oska õelda, mis ajast, sest häirima hakkas see mind alles nüüd, kui auditooriumides ei näinud slaide lugeda). Lisaks hakkasin hiljuti peale kolme kuust puhkust trenni tegema ning teatud harjutuste juures oli mul teistest keerulisem tasakaalu hoida. Peale seda kui nüüd uuesti sclerosis multiplexi sümptomid üle vaatasin on sõrmeotstesse tekkinud ka kerge soojatunne ajal, mil nende otstes kerge torkimine esineb. Samas saunas kannatan olla. Nimetatud kaebused on tekkinud kolmel korral, kolme nädala jooksul, igal nädalavahetusel, enam-vähem samal päeval ja kestnud mõne päeva. Samuti on ka viimase 2 kuu jooksul esinenud põiepõletikule omaseid tunnuseid, kuid uriiniproovid põletikku ei näidanud. Meenub ka, et kuskil poolteist kuud tagasi põiepõletikku põdedes, kui 2 päeva olin kodus voodiržiimil olnud, suri peale seda üks käsi koguaeg ära, kuid see möödus päeva jooksul.
Mainin ka, et oman kalduvust hüpohondriale. Olen psühholoogi juures teraapial käinud, ent see pole aidanud. Võimalik ka, et minu sümptomid on psühhosomaatilised, kuid siiski pole kindel ja sellepärast ei teagi, kas oleks vaja sclerosis multiplexi või mõne muu probleemi võimalikkust kontrollida.
Mainin ka, et viimasel ajal pole enam nii palju esinenud üleüldist väsimus (või ma lihtsalt ei pööra sellele tähelepanu enam)

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

SM diagnoosi püstitamiseks või välistamiseks on vajalik neuroloogiline läbivaatus.

Dr. Ain Pajos