kolmiknärvivalu 23.01.02 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Ühel hommikul ärgates tundsin vasakul pool peas kõrvast ülalpool või õigemini kõrva kohal tugevat valu. Sain aru, et migreenivalu see polnud. Tavaliselt kannatan migreenipeavalude all. Tõusin üles, jõin kohvi, võtsin valuvaigistit ning valuhoog tasapisi vaibus. Järgmisel päeval olin täiesti terve. Kolmandal päeval tekkis mul nohu ning avastasin, et põsel oli kõva valulik punn, pisike hernetera suurune. Kui seda punni katsusin, oli see väga valulik ning tekkis selline valu nagu tol hommikul ärgates. Nohu ka ägenes, nina lausa tilkus. Tegin punnile sooja kompressi ning kahe päeva pärast oli ta kadunud, kuid valu jäi. Kord valutas ülemine lõualuu, kord alumine, siis lõi valu kõrva, kuklasse ja ikka sinnasamasse kohta kõrvast ülalpool. Nohu oli ka väga tugev, ninaalune oli lõpuks päris kärnas. Perearst ütles, et olen külmetanud, et tegu on viirusnakkusega ning et see punn, kui ta seda katsus, asus just kolmiknärvi mingi ühenduskoha peal. Perearst andis berlocidi 960, mida võtsin seitse päeva järjest. Vahel võtsin ka ibuprofeeni valu vaigistamiseks. Nohu kestis peaaegu kaks nädalat ja paar päeva tõusis õhtul isegi kerge palavik 37,2 -37,5. Siis kadusid nohu ja palavik ning sain muidu terveks, kuid peavalu kõrva kohal jäi. Ühel päeval valutas isegi sellepoolne (vasakpoolne) silm. Sel momendil kõrva kohal valu eriti polnud. Praegu ka enam valu lõualuudesse ega silma ei kiirga. Rohkem on ta ikka kõrva kohal, vahel ka kiirgab kuklasse ja oimu piirkonda. Vahel on valu pidev, vahel nõrgem, vahel on tunne, et ta on üle läinud. Olen ka hädas kaelalihastega,j uba ammu. Need on ka pidevalt pinges ja vahel on pead pöörates kaelas terav valu, isegi kuklas. Olen ka väga kergesti erutuv ja sageli psühhiaatri juures käinud ning rohtusid saanud. Praegu sooviksin eelkõige vastust küsimusele, kas see on kolmiknärvi valu ning millal see siis üle läheb? Kas see võis tekkida seoses külmetamisega ning kuidas seda ravida, kui põletikuvastane ravikuur on juba tehtud. Või tuleb minna peaga põhjalikumale uuringule? Peapööritust ega tasakaaluhäireid ei esine, iiveldust ega oksendamist samuti mitte. Migreeni puhul esineb aga küll iiveldus ja kõhulahtisus, oksendanud ei ole. Võib olla põen nii tugevat depressiooni, et kujutan seda valu ette, tegelikult on see peapool juba terve. Olen 35-aastane naine.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist ei ole tüüpilise kolmiknärvivaluga. Valu põhjuseks on tõenäoliselt kuklanärvi ärritus, mille korral valu võib kiirguda ka kolmiknärvi alale. Õige ravi määrab neuroloog.

Dr. Ain Pajos