Taastusravi 13.08.10 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Küsimus puudutab minu vanaisa. Neli päeva tagasi tekkis 91-aastasel mehel tasakaaluhäire, mis avaldus voodil istuvast asendist külili kukkumises. Kuna enesetunde halvenemist ei olnud, kõndis iseseisvalt (kasutab tugiraami abi) veel kööki sööma ning pärast tualetti. Tualetist tulles kadus järsku tasakaalutunnetus täielikult ja tekkis nõrkus jalgades (järgnes muidugi kukkumine). Intervall esimese tasakaalukaotuse ja nõrkuse vahel võis olla ca tund.

Tädi kutsus kiirabi. Nõrkus avaldus ka vasakus käes, sõrmed olid tundetud, hiljem vasaku õlavarre lihased veidi valulikud. Mõistus selge. Kiirabiarst arvas, et tegu võis olla trombiga, insulti ei diagnoosinud. Vanaisa keeldus haiglasse minemast, seega pole uuringuid tehtud.

Südamega pole probleeme olnud, pulss normis, rõhk ideaalne, suhkur normis.

Järgmisel päeval tasakaaluprobleeme enam polnud, vasaku käe tundlikkus ja funktsioonid enam-vähem taastunud, suutis ise voodi servale istuli tõusta, (püsti ei saa). Sellist nõrkust enam pole, kuid tunneb, et ei ole lihtsalt jõudu, et seisma tõusta või kõndida (tahtmist on küll). Kurdab lihaste ja liigeste valulikkust, aga nõnda oli see reeglina ka enne vahejuhtumit.

Küsimus olekski, mida ise saaks ära teha, et liikuvust taastada? Millal ja kuidas taastusraviga alustada? Kas peaks jätma veel aega jõu kogumiseks või oleks parem kohe treenima/harjutama asuda?

Perearst on puhkusel, haiglasse minek problemaatiline, seega on saatekirja hetkel raske saada ning koduõenduse või taastusravi teenus sellest tulenevalt võrdlemisi kättesaamatu. Kuhu soovitaksite pöörduda?

Ette tänades.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Harjutusi vasaku käega võib ja tuleb alustada võimalikult vara. Vajalik aga on selgitada põhjus. Kirjelduse järgi jääb mulje ajutüve vereringehäirest, mis kordumisel võib olla eluohtlik. Soovitan pöörduda neuroloogi vastuvõtule.
tel. 6 748 591

Dr. Ain Pajos