taastusravi ja paranemine 28.03.09 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Minu isa on hetkel aju infarktiga Mustamäe Haiglas intensiivpalatis. Kui käime teda vaatamas siis tundub et näeme teda rohkem ja rohkem meid ära tundvat, vaatab meie poole kui temaga räägime, tõstab pead, kui patja kohendame. Õde kes esimesel päeval valves ol väitis et tulemustele saame kaasa aidata meie perekond kõige rohkem, täna aga (3 päeval) väitis valveõde et ei ole vaja kohale tulla sest ta nagunii aru ei saa. Esimesel päeval, aga reaageeris isa minu häälele ja mõmises midagi, teisel patja kohendades tõstis pead j ahoidis ema käest, täna sai aru kui ema seisis ühel pool ja rääkis et minu tütar on voodi teisel pool ja ta keeras pead, et teda näa. Kas ta ka näeb ei oska öelda. Kui arstiga HR Loigomiga vestlesin , siis otsestele küsimustele uuringu tulemuste kohta ta ei vastanud, kuid hiljem jutu sees siiski mainis et tegemist on raske aju kahjustusega.
Mida peaks tegema meie?
Kas me saame kuidagi aidata, isegi siis kui arsti pessimismi muutuste osas mida ise oleme tähele pannud eirame. Ma saan ju aru, et temal on patsiente sellisei tuhandeid, aga minu isa on minule üks ja ainus, mida teha kuidas olla?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ajuinfarktiga kaasneb sageli ajuturse, mis võib seisundit halvendada (7-10 päeva peale haigestumist). Kasuks tuleb igal juhul haigega tegelemine põhimõttel mitte korraga palju aga sageli. Tuleb regulaarselt teha harjutusi halvatud jäsemetega, proovida kõneleda, panna korduvalt istuma,pöörata jne.

DR. Ain Pajos
tel. 6 748 591