Närvid sassis 09.12.08 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 19 a neiu. Vabandan pika kirja pärast juba ette.
Viimasel ajal on mul närvidega tõsised probleemid ja sõna otseses mõttes on võimatu olla rahulik. Võibolla paar minutit saab, siis jälle tekib hirmud ja paanikad. Kas sellist asja võib põhjustada lapsepõlveprobleemid ja traumad, nagu vägivald kodus, mittehoolimine, peksmine, koguaeg sõimati ja olin alati mina süüdi. Riieldi, koolitöödega ei aidatud.

Asjad mis mind häirivad:

1. Pidevalt on mingi asi kurgus kinni, neelata on raske ja hingata, tekib paanika kui neelamiserütm sassi läheb. Sesmõttes et tavaliselt tekib sülg suhu ja siis saab normaalselt neelata, kuid vahel tekib selline tunne et sülge ei ole ja siis ei saa neelata ja siis tekib hirm et suren ära/ei saa neelata, lämbumishirm.
2. Suurem osa on magamishäired mul, lähen ntx kell 24:00 magama sest varem ei saa, ei ole und ja siis oota 2-3h kui magama jään. Või vahest ei saagi magama jääda. Vahest jälle magan kogu päev, näiteks 20h väikeste ülesärkamistega. Pidevalt klimp kurgus tekib paanika ka öösel ja kardan oksendamist tohutult sest kardan lämbuda (lapsepõlves jäi komm kurku kinni ja peale seda ei salli silmaotsaski mitte midagi mis kurkku kinni jääb või kurguga seotud on, kohene hirm ära surra või paanikahood vms)

2. Absoluutselt kardan kõike asju mis teevad valu, arste kardan ka tohutult, kuna äkki teevad haiget või pahandan neid ja siis "tulevad kallale" või teevad meelega haiget kuna pahandasin neid vms. Kardan inimesi pahaseks ajada, äkki tullakse kallale. Muretsen KOGUAEG, ei saa ilma selleta enam üldse, üks lõpeb, teine otsa. Üldse ei tunne asjadest huvi, kõik tundub nagu mõttetu või jama. Koolis käin psühholoogide juures a nad ei aita ka eriti :(. ja siis on närvid "turris" ja pidevalt värisemine ja hirm kurgus.

Vahest tekib täiesti ootamatult vihahood väikesest asjast, hakkan lõugama, laamendama, ähvardama, sõimama, tekib tunne nagu tahaks kallale minna vms. Koguaeg kisan, sest teisiti ma ei oska, minuga vanemad rääkisid ainult kisades ja lõugates. Ka on pidev hirm et mind vihatakse, või ei hoolita, ma ei saa hakkama ja koguaeg sihuke enesesüüdistamisetunne on.

vahest värisen üle kere ja nutan hirmust, ma tõesti enam ei tea mida ma tegema pean või kuidas ennast aidata saaks, ma ei tea põhjusigi mis neid tekitab. vanaema ütelnud et mul närvid nässus ja siis ongi need aga ma ei tea millest, täiesti ootamatult tekivad need jamad. Ma ei oska seletada ka kellelegi sest ei tea põhjusi. Reedel muidu lähen arstile kuid kardan seda täiega, äkki saadetakse mingitele uuringutele ja tehakse haiget :(.

Aitäh kui oskate aidata. Merlyn.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tuloeks konsulteerida psühhiaatriga.

Dr. Ain pajos