lumbaalpunktsioon & SM 29.08.08 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, Dr.
Sooviksin teada, et kui mulle tahetakse teha lum.pun. seoses SM kahtlusega, kas siis on võimalik paluda uuringut teostavalt arstilt ka mingit tuimestust/valuvaigistit või rahustit.... ma nimelt kardan seda uuringut, kuna olen kuulnud, et see võib päris valus olla(mu valulävi on madal...) ja pärast põhjustada veel ka pea- ja seljavalusid.Ja veel, kas lumb. punk. saadakse vastus aint SMi esinemise/mitteesin. kohta? et kui vaevused on hoopis millestki muust põhjustatud?kas siis see selgub samal uuringul... või otsitaksegi aint SMi? Uuring teostatakse haiglas sees olles.
Kas aint seljaaju MRTst ei piisaks, et teada saada kas s.ajus on koldeid või mitte? Peast leiti eelmisel aastal 1( ühe cm suurune) küsimärgiga kolle(uut uuringut pole veel tehtud).
Ise ei taha hästi uskuda, et tegu SMiga oleks, kuna need niinim. ägenemised on atüüpilised ja kestus ei ole alati üle 24h olnud(nii on kriteeriumites kirjas, et peab olema üle 24h)... samas on asju, mis on juba üle aasta olnud(väikeste pausidega)- pidev pearinglus(ei ole vertiigo),väsmus-magan vabal päeval 11-13 h järjest ja enne õhtut olen jälle rampväsinud(tihti tunne nagu gripis oleks), eelmisest suvest on kätes ja jalgades väikesed tõmblused-lihased "jõnksatavad" vastu minu tahtmist,seda iga päev.
Sellest suvest on jalgades ja kätes aegajalt sellist tuima tunnet koos ebameeldiva tundega nagu hakkaks käsi/jalg ära surema. Seda tunnet on esinenud nii paari tunni kaupa ühes jäsemes kuni 2,5 päeva järjest. Praeguseks on olnud seda mõlemas käes ja jalas kokku 4kuu jooksul. Samuti on jalalihastes- kintsus ja sääremarjas vahel tunne nagu hakkaks krampi kiskuma(pinges ja valus tunne)... selline tunne nagu oleks korraga ilma soenduseta liialt sportinud. Ei sõltu tööst, kuna olen vahepeal ka tööd vahetanud, kuid kõik on samamoodi.
Kas need võivad olla SMiga seotud vaevused? esitan need küsimused teile, kuna ei lähe enne haiglasse minekut enam neuroloogi juurde( ka haiglas ei ole mul raviarstiks sama kes polikliinikus) Palun vastake mu küsimustele.
Aitäh neiu, 25 a.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kirjeldatud vaevuste alusel ei saa SM diagnoosida. Oluline on neuroloogi läbivaatus, MRT uuring. Lisainfot annab ka seljaajuvedeliku analüüs mille võtmisel saab kasutada tuimestust. Soovitan kindlasti haiglasse minna et saaks selgust edaspidiseks.

Dr. Ain Pajos