pearinglus vanal daamil 04.11.05 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Väga kõrgesse ikka (90 aastat) jõunud, kuid seni veel kenasti issenendaga hakkama saanud ja igati tragil vanaproual on tekkinud äkilised pearinglusehood. Hood esinevad harva, mitme kuu järel, kuid vahel ka paaripäevaste vahedega või isegi mitu korda päevas. Pööritus on haige enda sõnul "väga äge" ning tekib enamasti "ette hoiatamata", valdavalt rahulikus olekus, näiteks käsitöö tegemise, kartulite koorimise või lugemise ajal, kuid on esinenud ka tänaval ja treppidel liikudes, mistõttu proua, kes veel hiljuti käis üksi teatris ja kontsertidel, ei julge enam kuhugi avalikku kohta minna. Pööritusega kaasneb tugev kõrvade kumisemine, näo punetamine, südame pekslemine, iiveldus (kord isegi kuni oksendamiseni), uimasus, mõningane segane olek, raskused kõnelemisel, nägemise hägustumine, tasakaalu kaotus. Hoo alguses katkestab haige halva enesetunde tõttu kohe igasuguse tegevuse, kui seisab püsti, siis enamasti kukub ja pole võimeline oma seisundit ümbritsevatele seletama. Mingit valu proua sõnul hoogudega ei kaasnevat, küll aga esinevat hoo järel jäsemete suremise ja "sipelgate jooksmise" tunne, eriti ühes kehapooles. Proua sõnul on kergem, kui ta hoiab hoo ajal silmi kinni, muidu kogu maailm pöörlevat silme ees. Hood mööduvad mõne kuni paarikümne minuti jooksul, kuid uimane seisund ja raskustunne peas kestab veel tunde. Proua kurtnud mõni aeg tagasi muret perearstile, kuid see polevat midagi leidnud, kirjutanud vaid mingeid looduslikke hõlmikpuu-ekstrakti kapsleid, mis soodustavat vereringet ja öelnud, et vähemalt sel päeval vererõhk, kardiogramm ja koordinatsioon nii vana inimese kohta väga hea. Ravimit kõrge vererõhu ja südame isheemitaõve vastu võtab daam juba aastakümneid ja võtab seda väga korralikult. Kahjuks käis vanadaam arstil üksi ja pole teada, kas tohter ja patsient said üksteisest üldse õieti aru. Enam ei taha proua arstile minna, sest usub, et see tõbi tuleb lihtsalt vanadusest ja teha pole niikuinii midagi. Samas pööritushood mõjuvad talle masendavana -- sest kuna pole ette teada, millal nad tulevad, ei julge muidu veel kepi abiga täiesti liikumisvõimeline vanainimene nüüd enam toast eriti väljas käia. Kas oleks mõtet vanaproua siiski veelkord arsti juurde viia ja kas on lootust, et nii eakal inimesel saab sellise probleemiga midagi ette võtta.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ainus võimalus tuua asjasse selgust ja saada ravi on pöörduda arsti vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos