peavalud keha tuimusega 26.05.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

tere.
Minu mehel on sellised kohutavad peavalud, mis ei lase ollagi. Kaasneb
veel poole näo tuimus ja ühe käe. Hakkab ülevalt poolt pihta ja liigub
tasakesi sõrmedeni.
See on kestnud mitu aastat juba ja ilmneb suure väsimuse või magamatuse
korral.
Tavaline valuvaigisti aitab valule mõneks ajaks, kuid valu kestab tegelikult paar
päeva isegi.

Mis see on, kuidas peaks toimima?

Aitähh

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere,

Aitäh küsimuse eest.
Kirjelduse järgi võiks Teie abikaasal peavalude ja ühe kehapoole tuimuse põhjuseks olla migreen.
Migreen on haigus, mis tihti on juba geenidega edasi antud ja vallandavaks faktoriks või põhjuseks võivad olla nii toiduained, ülepinge kui ka olmekemikaalid.
Kindlasti peaks aga teie abikaasat konsulteerima neuroloog, et saada täpne pilt haiguse olemusest kja ka kaasuvast kliinilisest leust, mida kahjuks kirja teel ei ole võimalik teha.
Enne neuroloogi poole pöördumist soovitan teie abikaasal pidada nn. " peavalu päevikut", kuhu tuleks kirja panna kuupäevad, millal peavalu esines, võimalusel kellaajaliselt ja võimalusel taastada eelnevad tegevused (näit. suur füüsiline koormus, vaimne ülepinge jms) ja ka sellised toiduained, mis päris igapäecamenüüsse ei kuulu. Sagedasemad migreeni vallandavad toiduained on näiteks shokolaad, pähklid, kakao, punane vain, krevet- ja vähilised jne.
Migreen on enamikel juhtudel ravitav, kuid õige ravi leidmine nõuab sageli nii patsiendilt kui ka raviarstiole kannatust ja hoolikat jälgimist.
Seega edu tiele jälgimispäeviku pidamises ja loodan, et koos spetsialistiga saate oma probvleemile peatselt lahenduse sobiva ravimi näol.
Edu soovides,
Teie arst