Tsüsti mõju kehale 19.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul avastati tsüst munasarjast. Hetkel pole teada, kas tegemist hea-või halvaloomulisega.
Tean et olenevalt asukohast kehas, võivad tsüstid kõhuvalu tekitada aga kas tsüstil on mingi hormonaalne mõju ka naise kehale?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tee munasarja tsüste on erinevaid, Enamuses on need healoomulised. Mingeid hormonaalseid mõjutusi reeglina ei põhjusta. Üliharva on hormoonaktiivsed kasvajad(seda saab hinnata kui selleks on põhjus).Ultraheli, MRT uuringud on põhilised. Vajadusel tehakse ka tuumormarkerid kui kahtlus pahaloomulisusele. DRKadastik