Liigne karvakasv näol ja reitel, hormoonid 05.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on küsimus seoses suurenenud karvakasvuga lõua piirkonnas. Üksikuid tugevamaid karvu olen pinsettidega mõned korrad kuus juba aastaid välja tõmmanud, kuid u pool aastat või aasta tagasi märkasin, et tumedamaid ja tugevamaid karvu lõual ja lõua all hakkas tulema rohkem ja tihemini. Päris habe ei ole, aga iga päev peab pinsettidega nokkima (u kümmekond karva või tulema hakkavat karva iga kord). See on häiriv, kuid tahaks teada kas mure on vaid kosmeetiline või on äkki mu hormonaalne tasakaal häiritud vm. Pikad tumedad karvad on hakanud kasvama ka reite tagakülgedel. Muidu sümptomeid, mis hormonaalset häiret võiks näidata ma ei tea (kaal on normis, menstruatsioon regulaarne, pole aknet).
Kuna oleks soov lähiajal rasestuda, tahaks teada, kas kõik on ikka korras ja miski seda ei takistaks.
Millised võimalused oleks hormoonide kontrollimiseks? Milliseid analüüse ja kus võiks teha, kelle poole peaksin selleks pöörduma?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Liigse karvakasu tõttu võite lisauuringuteks pöörduda oma perearsti, dermatoloogi või günekoloogi poole. Karvakasvu seos võib olla seotud liigse meessuguhormooni taseme, neerupealiste, kilpnäärme, munasarjade talitlusega. Sageli on ajas süvenev karvakasv siiski seotud karvanääpsu liigse tundlikkusega meesuguhormoonide suhtes, mis on tegelikult normi piires. Tundlikkus võib ajas süveneda ja see on geneetilise soodumusega ning individuaalne. Esmasena on soovitav teha hormoonide suhtes lisauuringud.