Genitaalherpes 04.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Diagnoositi genitaalherpes. Nädal tagasi viimati olin elukaaslasega vahekorras, külastasime ka spaad. Peale vahekorda tekkis teisel päeval sügelus ja peagi ka villid tuppe ning naistearsti külastusel selgus, et tegemist genitaalherpesega. Ei ole varasemalt olnud ka tavapärast ohatist, selle eest elukaaslasel on terve meie kooselu vältel suu peal ohatis olnud erinevatel perioodidel. Olime ka samal ajal tõbised kui mul tuppe probleem tekkis kuid kahtlustasime grippi.
Küsimus, kas spaast on vōimalik nt wcst saada herpest vōi saunast?
Kui elulaaslasel tunnuseid ei ole, siis kas see võis tulla siiski temalt? Saan aru, et see levib sugulisel teel kui ka oraalselsi teel. Oraalseksi välistan ning ka umbes kuu aega pole elukaaslasel suu peal ohatistki olnud. Oraalseksi korral pole samuti ohatist olnud varasemalt.
Ei mõista kust/kuidas selle endale sain kui on 1 kindel partner ning ei ole teadaolevalt muud kokkupuudet saanud olla. Kas see vōib levida ka siis kui nt elukaaslasel on talle arusaamatu, et see ka tal oleks ning sel puhul kui ei olegi tunnuseid ning kas see vōis mul organismis ammu olla, aga avaldus gripiga?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Enamikel täiskasvanutel inimestel on elu jooksul herpesega kokkupuude olnud. See võib avalduda huule-näopiirkonna herpesena, genitaalherpesena, vöötohatisena, kolletena nahal . Kõige olulisem on organismi immuunsüsteem. Suure tõenäosusega olete herpesesse nakatunud varasemalt ja siiski oma partneri huuleherpesest. Kahjuks võib vahel huulel olev herpes ägenemise faasis jääda märkamatuks ja teid juba nakatada oraalseksi ajal. Piisab väikesest mikrotraumast ja herpesel on tee teie kehasse olemas. Esmase ägenemise põhjuseks on organismi immuunsüsteemi nõrkus ja kindlasti mõjutas gripp-viirusinfektsioon herpese avaldumist. Spa-st, tualetist, saunast ei ole reeglina herpesse võimalik nakatuda. Valikravim on Valtrex ( valatsükloviir).