Kas põletik või tupeseen? 01.11.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on mure nimelt paar päeva tagasi avastasin, et tupest tuleb valget ollust. Peale seda hakkas kohutav kipitus ja ebamugavustunne. Ostsin canesteni ning kasutasin selle ära, nüüd sellest 2 päeva möödas. Tupest enam midagi ei tule, turses ka enam ei ole kuid kipitus ja sügelustunne on ikka alles ja kohutavalt segab.
Kas võib olla võimalik, et see ei olnudki tupeseen vaid on põletik? Kas käsimüügi ravimitest võib veel millegiga kasu olla? Umbes aasta tagasi olen ühe korra elus ka tupeseent põdenud.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 31-aastane

Teiega nõus, kaebused viitavad tupe seeninfektsiooni ägenemisele. Sagedamini ägeneb seeninfektsioon tupes siis, kui tarvitatakse ravimeid: antibiootikumid, antibeebipillid vm rasedusvastased vahendid, mõelda tuleb allergiale, ka partneri võimalikele probleemidele jne.
Ise saaksite SynLabis kontrollida vähemalt glükoosi veres, kliinilise vereanalüüsi, ferritiini.
Apteegi käsimüügis on tooted, mille kasutamist saab koheselt alustada, nad võiksid kodus olemas olla, alati võtta reisile kaasa:
1) uuendatud kreem Imazol Plus;
2) https://shop.hoiamed.ee/toode/dermoxenkomplekt/
Dermoxen vaginaalse infektsiooni komplekt
https://shop.hoiamed.ee/toode/dermoxen-bactor-vaginaalsed-oovulid/
DERMOXEN BACTOR vaginaalsed oovulid
Bakteriaalsete- ja seenhaiguste raviks ( Candida Albicans, Candida Krusei, Candida Glabrata, Prevotella, Mobiluncus, Garnerella vaginalis, Mycoplasma hominis, Trichomonas Vaginalis)
2) suu kaudu võtta sisse flukonasool kapsleid 150mg üks kord nädalas, vähemalt neli korda ehk neli nädalat;
Vajadusel suunata partner meeste kliinikusse. Võimalus on kas ise tellida või tulla vastuvõtule täpsustatud uuringutele, siis on võimalikud retseptiavimid ka koos partneriga.
https://synlab.ee/arstile/tasuta-testimine-ja-noustamine/
Lisaks HIV testile on tasuta ka B- ja C-hepatiidi analüüsid ning Treponema pallidum vastased antikehad (sõeluuring) (S-T pallidum Ab).
Tasulise teenusena saab vajadusel end testida mitmete teiste sugulisel teel levivate nakkuste osas. Suguhaiguste teste saavad patsiendid teha ka tasu eest SYNLABi patsiendiportaali kaudu.
Analüüside tulemused saab kätte samast proovivõtupunktist.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7