kas peaksin muretsema? 29.08.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olin kaitsmata vahekorras 4 päeva enne menstruatsiooni kas see tahendab, et on voimalik olla rase? teine küsimus, kas 4 päeva pärast vahekorda on vōimalik, et hakkab implatatsioon veritsus ja kui kaua see tavaliselt kestab? Milline näeb välja imlatatsioon veritus?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kui te olite kaitsmata vahekorras 4 päeva enne oodatavat menstruatsiooni, siis regulaarse tsükli korral on rasestumise tõenäosus üliväike. Ovulatsioonist on üle nädala möödas ja rasestuda pole reeglina võimalik.
Kui teil peale vahekorda on 4 päeva pärast alanud vähene veritsus, siis on tegemist algava menstruatsiooniga ja kõik on korras.
Rasestumiseks on vajalik ovulatsiooni toimumine ehk munaraku vabanemine ja see toimub tavaliselt tsükli keskel ehk tsükli 12-14 päeval. Viljastumine toimub munajuhas ja sealt liigub viljastatud munarakk emakaõõnde umbes nädalaga. Edasi toimub pesastumine ehk implantatsioon, mille käigus võib vahel esineda kerget määrivat, pruunikat, vähest veresegust voolust. See on normaalne ja tavaliselt väga lühiaegne. Menstruatsioon jääb ära ja tavaline rasedustest on positiivne umbes nädal peale menstruatsiooni ärajäämist. Teil on soovitav pöörduda konsultatsioonile tõhusate rasedusvastaste vahendite suhtes nagu minipillid, kombineeritud pillid või plaaster, emakasisesed vahendid ehk nn. väikesed hormoonspiraalid, implantaat. Midagi just teile sobivat on alati võimalik sellest valikust leida.