Müoom emakas või endometrioos 09.11.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

umbes 4-6 kuud tagasi hakkasid mu menstruatsioonid muutuma. Kui enne kestsid alati 3-4 päeva siis nüüd 6-7. KõhuValu oli ainult esimestel päevadel, tükke oli ka. Nüüd Paar päeva enne päevi juba kõht annab tunda ja päevade ajal valutab pm kõikidel päevadel. Vahest isegi valuvaigisti ei aita. Verd ei ütleks et väga rohkem tuleb aga pikemalt küll. Tuleb ka selliseid veriseid klompe/tükke. Eriti valutab paremalt pool alakõhus ja ka alaselg valutab. Valu kiirgab ka paremasse reide (selja ning reievalu pole ainult päevade ajal) ning on olnud vahepeal ka vahekorras olles paremal pool kõhus valus, ebamugav tunne. Veebruaris käisin voolusega arstil ning uh käigus avastati ka müoom emakas. (Sellel ajal veel selliseid kaebuseid ei olnud). Oktoobris pöördusin selle põhjusega günekoloogile kes kinnitas ka müoomi ning ütles et selle põhjusega ka valud kõhus. Soovitas kasutada prefemini ja 3-4 kuu pärast tagasi tulla ning siis uuesti kontrollida ja vajadusel uus plaan teha.
Kuid ma ei ole väga tema otsusega nõus et antud müoomid põhjustavad kõhuvalu kuna lugesin et nii väiksed müoomid seda ei tohiks põhjustada. Kas see ei või olla mitte endometrioos mis mul võib ka olla ja neid valusid põhjustab. Rasedumisvastaseid pille ei kasuta juba mitu aastat (migreeni tõttu).

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Diagnoositud müoomisõlmed on väikesed, kuid sõltuvalt asetsusest võivad põhjustada kaebusi. Ka väike submukoosne sõlm põhjustab pikemaid vererohkemaid menstruatsioone. Teil on valulikud pikad menstruatsioonid ja valud ka enne menstruatsiooni, mis viitab sellele, et tegemist võib olla emaka endometrioosiga. Veritsuse ja valu vähendamiseks on erinevaid lahendusi. Kui tegemist on submukoosse sõlmega, siis on lahenduseks hüsteroskoopiline sõlme eemaldamine. Soovitan uuest konsulteerida ja täpsustada sõlmede asukoht. Kui selgub, et hüsteroskoopia pole vajalik, siis raviks soovitan valida hormoonspiraali. Kuna Teil on migreen, siis kõik kombineeritud hormonaalsed preparaadid ( pillid, plaaster ja tuperõngas), on vastunäidustatud.