Mida ma tegema peaksin? 22.10.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Käisin septembris esimest korda naistearsti vastuvõtul. Ta tegi mulle uuringud ja kõik olid korras. Sel kuul tegin ülepäeva ovulatsiooniteste. Mitte ühtegi korda ei olnud test positiivne. Olen ka teistel kuudel teinud teste, aga mitte nii järjekindlalt ja kunagi pole tulemus positiivne olnud. Tsükkel on mul väga kõikuv. Mensturatsioon ei ole korrapärane. Äkki mul ei toimu ovukatsiooni? Ja mis siis saab? Soovime elukaaslasega väga last. Oleme aprilli kuust püüdnud. Kes ja kas saab mind üldse aidata nendes küsimustes? Mensturatsioon on vahel ka 8 nädalat vahele jäänud, see on minu puhul nö normaalne. Ja mensturatsiooni ajal tuleb eritist lausa ohtralt ehk verisust mul on, mitte ainult ei määri. Võtan ka arsti soovitusel foolhapet ja Dvitamiini.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Rasestumise suhtes ajaliseks näitajaks on regulaarse suguelu foonil aasta. Ovulatsiooni teste ei ole vaja väga püüdlikult teha, sest ebaregulaarse tsükli puhul võib see toimuda mitte tavapärasel ajal. Pigem on soovitav olla suhteliselt sageli vahekorras, mis tõstab rasestumise tõenäosust. Ebaregulaarsel tsüklil on väga palju erinevaid põhjusi. Munasarjade aktiivsuse, hormonaalse tasakaalu ja ovulatsiooni toimumise suhtes saab teha tsükli erinevates faasides vereanalüüse erinevate hormoonide suhtes. Oluline on ka kilpnäärme talitluse ja suhkru ainevahetuse kontroll. Samuti on soovitav partneril minna kontrolli, kui te järgmise aasta kevadeks ei ole rasestunud. Praegu soovitan teil apteegi käsimüügist kasutada Inovo või Inofolicu preparaati igapäevaselt. Inositool toetab munasarjade aktiivsust ja ovulatsiooni toimumist. Kui teie hormoonianalüüsid on korras, siis andke veel rahulikult aega.