Mure menstruatsiooniga 31.03.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 24-aastane noor naisterahvas, kes on hädas oma menstruatsiooniga. Mul oleks pidanud hakkama päevad taaskord 15. märts, kuid sellest on nüüdseks möödas 16 päeva.
On juhtunud ka varem, kui menstruatsioon jääb vahele (talvekuudel 1x) ning peale seda käib taaskord ilusti. Seekord, aga pole nad alanud. Alakõht annab vaid mõnikord tunda, lüües munasarjadesse õrna valu.
(Olin ka alles märtsi alguses mures oma ema tervise pärast, kes sattus ootamatult haiglasse).

Olen ka seksuaalselt aktiivne, kuid kasutame kaaslasega kaitsevahendina kondoomi (ma isiklikul ei saa oma veresuse tõttu kasutada teisi vahendeid). Tean ka seda, et me pole olnud vahekorras, kui on olnud n-ö kriitilised päevad.

Sooviksingi teada, kas peaksin muretsema või on see normaalne, et mul jääb kiirematel eluperioodidel menstruatsioon hilisemaks/ära?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kui menstruatsioon pole alanud, siis väiksemagi raseduse kahtluse korral tuleb teha kõigepealt rasedustest.
Niiöelda ohtlike ja ohutute päevade jälgimine ei anna mingit garantiid. Tsüklihäirete põhjuseks võib olla ka stressirohke periood, kaalu kõikumine, reisimine, Covid vaktsineerimine jne. Kuna Teil on ka varem menstruatsioon vahele jäänud, siis on tsüklihäire tõenäoline. Kui rasedustest on negatiivne ja menstruatsioon 2-3 nädala jooksul ei alga, siis pöörduge naistearsti poole.